EN
EN hledat Košík

květen Kalendář akcí červen

12 16:00 Zahájení na Kampě 20:00 Zahajovací koncert: Daniel Barenboim & Wiener Philharmoniker So 13 11:00 Matiné I. Marek Švejkar & Lenka Korbelová 16:00 Mezinárodní hudební soutěž, finále, obor cembalo (1. část) 20:00 Daniel Barenboim & Wiener Philharmoniker 20:00 Mezinárodní hudební soutěž, finále, obor cembalo (2. část) Ne 14 16:00 Mezinárodní hudební soutěž, finále, obor housle (1. část) 20:00 Rocío Márquez 20:00 Mezinárodní hudební soutěž, finále, obor housle (2. část) Po 15 18:00 J. D. Zelenka - beseda 20:00 Ensemble Inégal 20:00 Quasars Ensemble Út 16 20:00 Diana Damrau St 17 20:00 La Compagnia del Madrigale Čt 18 10:00 Den s Českým rozhlasem Vltava 19:00 Krakatit 19:00 Laco Déczi & Celula New York 20:00 Česká filharmonie, Kristjan Järvi & Lukáš Vondráček 19 18:00 Pavel Kohout 20:00 Toronto Symphony Orchestra, Peter Oundjian & Maxim Vengerov So 20 11:00 Matiné II. Michal Šupák 20:00 Toronto Symphony Orchestra, Peter Oundjian & Jan Lisiecki Ne 21 20:00 Jinhyung Park Po 22 20:00 Česká filharmonie, Jiří Bělohlávek - POZOR ZMĚNA 20:00 EntreQuatre & Epoque Quartet Út 23 20:00 Shanghai Dance Theatre 21:30 Nokturno I. Alexander Lonquich St 24 20:00 Filharmonie Brno & Dennis Russell Davies Čt 25 20:00 Orchestra of the Age of Enlightenment & WIlliam Christie 26 20:00 Symfonický orchestr hl. m. Prahy, Łukasz Borowicz & Huw Morgan 20:00 Alexander Lonquich, Vilde Frang & Nicolas Altstaedt So 27 11:00 Martiné III. Boris Prýgl & Jana Nagy-Juhász 14:00 Lobkowicz Trio 17:00 David Oistrach Quartet 20:00 Wolfgang Emanuel Schmidt & Jan Simon Ne 28 10:30 Sukovy Křečovice 11:00 Prague Philharmonia Wind Quintet 14:00 Dvořákovo klavírní kvarteto 17:00 Kvarteto Martinů 20:00 Concerto Zapico Po 29 20:00 Hudebně-technické invence 20:00 Sacconi Quartet & Wihanovo kvarteto Út 30 20:00 Debut Pražského jara,
Baborák/Mráček/
Heyward
20:00 Forma Antiqva
St 31 20:00 Orchestre de Paris, Thomas Hengelbrock & Kate Lindsey 21:30 Nokturno II. Tomáš Jamník & Frode Haltli Čt 1 20:00 Camerata Salzburg & Alexander Lonquich 20:00 Orchestr Berg, Peter Strenáčik & Peter Vrábel POZOR ZMĚNA 2 20:00 Závěrečný koncert: Krzysztof Penderecki & Symfonický orchestr Českého rozhlasu
/
Závěrečný koncert: Krzysztof Penderecki & Symfonický orchestr Českého rozhlasu 2/6, Pátek 20:00
/
Camerata Salzburg & Alexander Lonquich 1/6, Čtvrtek 20:00
1. 6. / Čt / 20.00
Orchestr Berg, Peter Strenáčik & Peter Vrábel POZOR ZMĚNA
místo konání Veletržní palác, Studio Hrdinů cena 300 Kč konec koncertu 22.00

Program

  • Pierre Jodlowski: Respire
  • Anna Meredith: Koncert pro beatboxera a orchestr
  • Petr Wajsar: Zbývá jen píseň (nová skladba na objednávku Pražského jara)
  • Předpokládaný konec koncertu v 22:00 - koncert s přestávkou

 

ZMĚNA DIRIGENTA

Vážené dámy, vážení pánové,

dovolujeme si Vás informovat, že za zdravotně indisponovaného Petera Vrábela převzal nastudování a řízení tohoto koncertu dirigent Jan Kučera.

Děkujeme za pochopení.


 

Tento koncert cílí na všechny vnímavé posluchače, kteří chtějí zaslechnout, jak současný svět rezonuje hudbou. Pro všechny, kteří se chtějí nadechnout čerstvého vzduchu, máme-li parafrázovat skladbu Respire současného francouzského skladatele Pierra Jodlowskeho, která byla inspirována lidským dechem. Dech jako základ, či spíše předpoklad lidského hlasu, je potom spojovníkem s dílem mladé britské skladatelky Anne Meredith, jejíž Koncert pro beatboxera dává lidskému hlasu vyniknout jako nástroji s neuvěřitelnou škálou zvuků a barev.

Ve světové premiéře pak zazní skladba Petra Wajsara, kterou u něj festival Pražské jaro objednal s tímto zadáním: na Brittenova Průvodce mladého člověka orchestrem navázat perspektivou současného mladého posluchače a optikou hudby počátku 21. století. Skladbě dal autor provokativní název – Zbývá jen píseň, kterým odkazuje na bestseller Alexe Rosse – Zbývá jen hluk

Koncert je zamýšlen pro mladé publikum náctileté a vysokoškolské, ale nejenom pro něj.

Petr Wajsar o nově komponované skladbě

K názvu této skladby mě inspirovala kniha amerického hudebního kritika a publicisty Alexe Rosse Zbývá jen hluk. Nezůstalo však pouze u inspirace jejím názvem; podobně, jako se kniha zabývá vývojem moderní hudby od počátku 20. století, sleduje tato skladba vznik hudebního díla od svého počátku až k závěrečné taktové čáře. Pomocí autobiografického vnitřního komentáře hudebního skladatele a výňatků z knihy zde pozorujeme vznik hudebního díla a myšlenky, které hudebního skladatele provázejí při tomto procesu. Tento virtuální zážitek zprostředkuje nejen potěšení z hotové hudby, jak je to obvyklé na běžných koncertech, ale také dobrodružství při jejím vzniku. Pro mě bude potěšením se s vámi o tento zážitek podělit.

Respire

Pierre Jodlowski (*1971) je francouzský skladatel, improvizátor a interpret, vytváří také zvukové instalace. Jeho hudební tvorba má často přesahy do jiných oblastí – pracuje s obrazem, interaktivními elektroakustickými prvky, scénografií... Je zastáncem „aktivní“ hudby, a to jak ve smyslu fyzickém (gesta, energie, prostor) tak psychologickém (paměť, vizuální dimenze, evokace). Jodlowski za svou práci získal řadu ocenění, mimo jiné i rezidenční pobyt při Akademii umění v Berlíně. Spolupracuje s těmi nejlepšími ansámbly a sólisty, kteří se zabývají současnou hudbou. Získal objednávky mimo jiné od Ensemble intercontemporain, Ircam, Radio France, francouzského ministerstva kultury nebo festivalu v Donaueschingenu.

Respire (Dýchá) z roku 2008 je prvním dílem trilogie Dýchá / Jí / Spí, která je zamýšlena jako soubor audiovizuálních kompozic zabývajících se otázkou těla v našem světě. Tělo, které je svázáno řadou společenských omezení, rituálů, pro které platí normy či ideální proporce. Tento projekt, realizovaný společně s výtvarníkem Davidem Costem, se dělí do dvou větších celků; ten první se soustředí na dýchání samotné, na vlnění břicha, které se stává centrem neustálého pohybu, hudební materiál díky tomu neustále pulzuje. Druhá část je trance dance. Nakonec se těla poskládají a znásobí v prostoru videa, bílého, čistého, vyprázdněného, kde se nechají unášet dlouhým repetitivním crescendem.

Koncert pro beatboxera a orchestr

Skotská skladatelka Anna Meredith (*1978) se věnuje akustické i elektronické hudbě, také jako interpretka. Byla rezidenční skladatelkou u BBC Scottish Symphony Orchestra nebo u orchestru Sinfonia ViVA, který se specializuje na propagaci hudby u co nejširšího publika a na komunitní projekty. Píše především kratší díla, kombinuje akustické nástroje s elektronikou, hudbu s videem, velký ohlas vzbudila performativní skladba HandsFree, kterou napsala pro BBC Proms a mládežnický orchestr National Youth Orchestra of Great Britain ‒ nepoužila v ní jediný hudební nástroj, jen tleskání, luskání prsty, hru na tělo, lidský hlas atd.

Koncert pro beatboxera a orchestr vznikal rok v těsné spolupráci s britským beatboxerem, který si říká Schlomo a je mimo jiné vítězem beatboxového mistrovství světa Loop Station World Championship 2011. Byl také rezidenčním umělcem londýnského Southbank Centre, který skladbu objednal. Oba protagonisté se snažili vytvořit moderní dílo, které by popřelo klišé spojovaná s beatboxem. Jak k tomu poznamenal Schlomo: „Chtěli jsme se vyhnout klasickému vnímání beatboxu jako žánru a místo toho ho chápat jako univerzální nástroj.“ Premiéra se uskutečnila 19. února 2010 v Queen Elizabeth Hall, společně se Schlomem a dalšími britskými beatboxery účinkovali členové prominentních rezidenčních ansámblů Southbank Centre ‒ London Philharmonic Orchestra, Philharmonia Orchestra, London Sinfonietta a Orchestra of the Age of Enlightenment.

Peter Strenáčik

Peter Strenáčik (1982) pochází z Banské Bystrice.
Na brněnské JAMU vystudoval muzikálové herectví a již
za studií vystupoval na jevišti Městského divadla v Brně
a Mahenova divadla. Po krátké zastávce ve Slezském divadle
v Opavě (Vocílka ve Strakonickém dudákovi) zakotvil v Praze. Působil v Hudebním divadle Karlín, ve Studiu Dva, ve Švandově divadle, v divadlech Hybernia, Kalich, Na Jezerce i jinde. Prošel celou řadou rolí (José v Carmen, Che v muzikálu Evita, Othello v Iagovi, Scrooge ve Vánoční koledě, Rozumbrad
v The Cats, Axel Fersen v Antoinettě, Mereb v Aidě, Baghíra
v Mauglím atd.). Za Baghíru, Che a roli Mráze v Děvčátku (Studio Dva) byl v letech 2014 a 2015 nominován na Cenu Thálie.

V mnoha divadelních projektech využil ekvilibristického nadání (jednokolka, žonglování, body drumming, re show) i multiinstrumentálního zaměření (housle, kytara, klavír). Moderoval AZ‐kvíz Junior na ČT, zahrál si v seriálu Ošklivka Katka, pro Hudební divadlo Karlín ztvárnil roli Josého v celovečerním 3D lmu F. A. Brabce Carmen. Hostoval na křtech CD různých interpretů (NOID, Private Collective. aj.), CD divadelních představení (Děvčátko, Carmen, Mauglí, Sibyla, Antoinetta aj.). Svůj hlas propůjčil pohádkovým postavám ve vícero animovaných lmech a seriálech a pracoval s různými dabingovými studii na tvorbě mnoha reklam pro český a slovenský trh. Od roku 2015 spolupracuje s Kryštofem Markem (Midnight Picture, Navalis apod.).

Beatboxu se Peter Strenáčik věnuje od roku 2010. Byl členem hudebního seskupení MakoMako, s nímž se zúčastnil finále soutěže „Československo má talent“ a absolvoval s ním mnohé televizní či rozhlasové přímé či záznamové přenosy (Noc s Andělem, Manéž Bolka Polívky aj.). Beatboxoval i v seskupení Beat Burger Band, se kterým se mimo jiné zúčastnil mistrovství světa v beatboxu v Berlíně 2015. 

Stránku Petera Strenáčika na Facebooku naleznete zde.

Co je beatbox?

Už v 19. století se v Americe dají vystopovat techniky podobné dnešnímu beatboxu, v lidové hudbě černých i bílých obyvatel kontinentu i v náboženských písních. Beatbox ovlivnily i tradiční africké hudební techniky, kdy si hudebníci tleskají či plácají na různé části těla a vytvářejí nejrůznější zvuky za pomoci hlasitého vdechování či vydechování vzduchu ústy – tato technika je používaná v beatboxu dodnes. Beatbox, jak ho chápeme dnes, má přímý původ v hip hopu 80. let 20. století. Beatboxové techniky se začínají ve větším měřítku šířit i díky nástupu internetu po roce 2000, kdy vznikla první a dodnes fungující onlinová beatboxová komunita www.humanbeatbox.com. Zkušený beatboxer umí napodobit celou řadu zvuků od klasické bicí soupravy, přes dýdžejské gramofony a elektronické zvuky po trubku nebo elektrickou kytaru. Některé z těchto zvuků je možné tvořit při vdechování i vydechování vzduchu, což umožňuje beatboxovat bez přerušení. Beatbox se někdy pro vytvoření dalších zvukových efektů kombinuje se zpěvem nebo technikami, jako je tleskání rukama nebo na jiné části těla, například na krk (throat tap) při současném zpěvu nebo pobrukování.

Orchestr Berg 

Orchestr Berg je špičkové mladé těleso, které přináší svěží vítr na českou hudební scénu – uvádí divácky atraktivní a inovátorské projekty, které kladou důraz především na současnou hudbu a hudbu 20. století. Tu kombinuje například s divadlem, filmem, baletem, pantomimou, videoartem, výtvarným uměním apod., vystupuje často mimo tradiční sály. Prostřednictvím pravidelných objednávek nových děl u českých skladatelů především mladé generace pomáhá vytvářet nové hodnoty a investuje do budoucnosti hudby a umění. V současné době má na svém kontě již desítky světových premiér, ale také mnoho českých premiér vynikajících světových autorů. Ke koncertní činnosti orchestru patří vystoupení na mezinárodních festivalech a významných domácích pódiích. Spolupracuje s baletem Národního divadla (představení Zlatovláska a Ibbur). K mnoha snímkům pro Český rozhlas i na CD v roce 2007 přibyla nahrávka prvního profilového pořadu pro ČT.

Orchestr Berg založil v roce 1995 dirigent Peter Vrábel, který je dodnes jeho uměleckým vedoucím.


Cestujte na Pražské jaro vlakem Českých drah a získejte 50 % slevu na jízdném!
Více informací o projektu VLAK+ Pražské jaro

Pomocí swipe (tažením) do strany zobrazíte předchozí/následující koncert