EN
EN hledat Košík

Novinky a články

Změna dirigenta - Jiřího Bělohlávka zastoupí Petr Altrichter

ZMĚNA DIRIGENTA

Dirigent Jiří Bělohlávek musel ze zdravotních důvodů Pražskému jaru navrhnout, aby jeho festivalový program s Českou filharmonií plánovaný na pondělí 22. května převzal dirigent Petr Altrichter. Vedení festivalu společně s Jiřím Bělohlávkem děkují Petru Altrichterovi za to, že si obětavě upravil vlastní pracovní plán a program koncertu tak mohl být zachován beze změn.

Petr Altrichter  je jedním z nejvýznačnějších českých dirigentů, mimořádné jsou jeho zásluhy o českou hudbu a její propagaci v zahraničí, především ve Velké Británii. Na české hudební scéně se začal výrazněji prosazovat od konce sedmdesátých let, působil  ve filharmoniích ve Zlíně a v Brně, dlouhodobě spolupracoval s Komorní filharmonií Pardubice. V roce 1987 se stal hlavním hostujícím dirigentem Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK a o tři roky později jeho šéfdirigentem.  

            Jedenáct let (1993–2004) byl šéfdirigentem Südwestdeutsche Philharmonie v Kostnici. V roce 1997 byl jmenován šéfdirigentem Royal Liverpool Philharmonic Orchestra, kde plynule navázal na svého krajana Libora Peška na téže pozici. S tímto orchestrem také vystoupil v roce 2000 na londýnských BBC Proms  a natočil několik vysoce ceněných nahrávek pro vlastní label tělesa „RLPO Live“.  V roce 2002 se vrátil na sedm sezon k Filharmonii Brno jako její šéfdirigent. Pohostinsky řídil mnoho významných orchestrů po celém světě. Na přelomu let 2015/2016 vedl Českou filharmonii na turné do Číny.

Pražské jaro rovněž děkuje dirigentovi Robertu Kružíkovi za asistenci při nastudování programu.

Děkujeme za pochopení.