András Schiff & Panochovo kvarteto András Schiff & Panochovo kvarteto András Schiff & Panochovo kvarteto
zpět na program

András Schiff & Panochovo kvarteto

Datum konání

Středa, 3. 6. 2020 od 20.00
Předpokládaný konec koncertu 22.10

Cena

250 - 900

Program

  • Antonín Dvořák: Maličkosti op. 47
  • Antonín Dvořák: Klavírní kvartet č. 2 Es dur op. 87
  • Antonín Dvořák: Klavírní kvintet č. 2 A dur op. 81

Interpreti

  • András Schiff - klavír
  • Panochovo kvarteto

Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium zkomponoval Antonín Dvořák (1841–1904) v roce 1878 pro svého přítele Josefa Srba-Debrnova, a to z ryze praktických důvodů: v Srbově bytě se scházel hudební kroužek v obsazení dvoje housle, cello a harmonium a chyběl mu dostatek vhodné literatury. Ačkoliv Dvořák při komponování myslel na skutečnost, že skladba bude sloužit především k domácímu provozování, nelze o jeho výsledné pětivěté kompozici v žádném případě říci, že by jí chyběla potřebná umělecká úroveň. Veselé a energické dílo mělo premiéru v únoru roku 1879 na jednom z koncertů Umělecké besedy, přičemž na harmonium hrál sám Dvořák. Skladba ještě téhož roku vyšla v úpravě pro klavír na čtyři ruce, o rok později i ve své původní podobě.

Dalšími skladbami, které během večera zazní, budou Klavírní kvartet Es dur a Klavírní kvintet A dur, jenž v minulosti patřil mezi nejoblíbenější Dvořákovy skladby vůbec. Partu klavíru se u této příležitosti zhostí proslulý maďarský pianista András Schiff, rezidenční umělec Pražského jara 2020, který s Panochovým kvartetem pravidelně spolupracuje již od 90. let minulého století.

Panochovo kvarteto bylo založeno v roce 1968 posluchači Pražské konzervatoře ve třídě profesora Josefa Micky. Po skvělém výkonu na interpretačních kurzech prof. Raphaela Hillyera ve Výmaru se soubor brzy dostal na zahraniční pódia (USA, Kanada, Japonsko, Austrálie) a vystoupil na řadě prestižních hudebních festivalů (Edinburgh, Salzburg, Tel Aviv, Mondsee). Je držitelem řady významných ocenění, mimo jiné první ceny v soutěži Pražského jara (1974), Zlaté medaile na festivalu ve francouzském Bordeaux (1976), Platinové desky Supraphonu (2008) či ceny za kompletní nahrávku komorních děl Antonína Dvořáka (2010).

Je téměř neuvěřitelné, že Panochovo kvarteto hraje od roku 1971 v nezměněné sestavě – Jiří Panocha, Pavel Zejfart, Miroslav Sehnoutka a Jaroslav Kulhan, tedy již téměř padesát let. Za tu dobu se soubor nejen vypracoval mezi světovou špičku v interpretaci kvartetní literatury, ale také navázal a dále rozvinul slavnou českou kvartetní tradici, která sahá až k legendárnímu Českému kvartetu. Nebývale široký repertoár souboru zahrnuje jak díla vídeňských klasiků, tak tvorbu skladatelů dvacátého století. Zvlášť velký důraz přitom kvarteto klade na českou hudbu, především pak skladby Bedřicha Smetany, Leoše Janáčka, Bohuslava Martinů a Antonína Dvořáka, jehož kompletní komorní tvorbu kvarteto zachytilo na řadě vynikajících nahrávek.