Brno Contemporary Orchestra Brno Contemporary Orchestra Brno Contemporary Orchestra
zpět na program

Brno Contemporary Orchestra

Datum konání

Středa, 20. 5. 2020 od 20.00
Předpokládaný konec koncertu 21.45

Místo konání

DOX+

Program

  • Olga Neuwirth: Un posto nell’acqua
  • Pascal Dusapin: Quad (in memoriam Gilles Deleuze)
  • Erkki-Sven Tüür: Oxymoron
  • Jan Ryant Dřízal: Zběsilost v srdci (světová premiéra skladby na objednávku Pražského jara)

Interpreti

  • Pavel Šnajdr
  • Milan Paľa - housle

Soubor Brno Contemporary Orchestra (BCO) již devět let působí na moravské scéně a má za sebou bohatou historii premiér a významných provedení. Orientuje se na náročný světový i domácí repertoár soudobé hudby, spolupracuje s vynikajícími sólisty a podílí se na operních představeních soudobých oper a různých multimediálních projektech. Na Pražském jaru vystoupí poprvé. Na programu koncertu soubor představí díla světového repertoáru a jednu českou premiéru.

Pascal Dusapin je jedním z nejpozoruhodnějších skladatelů v současné Francii – je žákem Xenakise a obdivovatelem Varèse. Se svou hudbou soustředěnou na tvarování melodické linie si razí vlastní cestu poněkud stranou hlavního skladatelského proudu ve své zemi. Jeho dílo Quad -– In memoriam Gilles Deleuze je založeno na virtuózním houslovém partu, což z něj činí svého druhu komorní houslový koncert.

Rakouská skladatelka Olga Neuwirth kromě hudby studovala výtvarné umění. Ve skladbě ji ovlivnil její učitel Tristan Murail, pobyt v pařížském IRCAM a zejména Luigi Nono, se kterým měla možnost se setkávat osobně. Několikrát spolupracovala též s Elfriede Jelinek, jež pro ni napsala libreto k opeře Lost Highway na motivy filmu Davida Lynche. V díle Un posto nell’acqua poznáme její hudbu v její introvertně jemné podobě.

Erkki-Sven Tüür je druhý nejúspěšnější estonský skladatel. Kromě hudby má blízký vztah k architektuře a exaktním vědám – jeho skladby jsou koncipovány často s architektonicky promyšleným kompozičním plánem. BCO má na svém repertoáru jeho Oxymoron, jednu z nejhranějších skladeb pro velký instrumentální soubor od tohoto autora.

Svým osobním vztahem k dílu Erkkiho-Svena Tüüra se netají český skladatel Jan Ryant Dřízal, který v době svých studií pobýval i v Estonsku. Pro BCO zkomponoval na objednávku Pražského jara skladbu Zběsilost v srdci (Wild at Heart). „Název skladby mě napadl na základě nesmírně živého snu, ve kterém jsem zakoušel pocity animální posedlosti, až vytržení,“ osvětluje autor. „Celý zážitek byl  ale prosycen pozitivní energií, jež mi poskytla primární náboj pro domyšlení celé kompozice. Extatický charakter a pojetí skladby coby magického rituálu jsou mými dvěma hlavními kompozičními záměry. Titul jsem si vypůjčil ze slavného filmu Davida Lynche, jehož exprese a tempo podprahově rezonuje s mou kompoziční strategií.“

Dirigent Pavel Šnajdr pravidelně spolupracuje se Severočeskou filharmonií Teplice a Filharmonií Hradec Králové. Byl šéfdirigentem opery Moravského divadla Olomouc a dirigentem opery Divadla J. K. Tyla v Plzni. V současné době působí v Národním divadle Brno a spolupracuje též s pražskou Státní operou jako dirigent baletních představení. V roce 2011 založil soubor BCO – Brno Contemporary Orchestra, s nímž se soustředí především na interpretaci soudobé hudby.

Se souborem BCO pravidelně spolupracuje vynikající slovenský houslista Milan Paľa, jehož doménou jsou náročné party soudobých skladeb. V tomto oboru je žádaným sólistou – premiéroval díla skladatelů jako Jean Guillou, Evgeny Irshai, František Gregor Emmert, Marián Lejava, Christophe Sirodeau, Erkki-Sven Tüür. S mnohými z nich spolupracoval již ve fázi kompozice díla.