Eduard Kollert & Jiří Kollert Eduard Kollert & Jiří Kollert Eduard Kollert & Jiří Kollert
zpět na program

Eduard Kollert & Jiří Kollert

Datum konání

Sobota, 23. 5. 2020 od 11.00
Předpokládaný konec koncertu 12.15

Místo konání

HAMU, Sál Martinů

Cena

300 Vstupenky vyprodány

Budou-li vstupenky opět v prodeji, informujeme Vás.

Program

  • Ludwig van Beethoven: Sonáta pro housle a klavír č. 7 c moll op. 30/2
  • Henryk Wieniawski: Fantaisie brillante na Gounodova "Fausta" op. 20
  • Henri Vieuxtemps: Souvenirs d’Amérique. Variations burlesques sur “Yankee Doodle” op. 17
  • Lukáš Hurník: Martirium (světová premiéra)
  • Franz Waxman: Carmen Fantasie

Interpreti

  • Eduard Kollert - housle
  • Jiří Kollert - klavír

Podobně jako u Ladislava Bilana, který vystoupí v rámci série pražskojarních matiné o týden dříve, sehrálo rodinné zázemí klíčovou roli při volbě profese i v případě Eduarda Kollerta. Narodil se do hudební rodiny – dědeček hudební skladatel, otec klavírista. A právě zážitek z koncertu, kdy jeho otec doprovázel houslistu Josefa Suka, byl oním iniciačním momentem.

V necelých sedmi letech se začal učit na housle v Hudební škole hl. m. Prahy, u svých rodičů zároveň na klavír. Již po dvou letech vystoupil s velkým úspěchem za doprovodu PKF – Prague Philharmonia, kdy v rámci jednoho večera zahrál houslový koncert J. S. Bacha a klavírní koncert L. van Beethovena. Následovalo pozvání španělské královské rodiny k vystoupení v Paláci El Pardo v Madridu, kde zazářil se sólovým programem pro housle i pro klavír.

Kollert je laureátem cen řady prestižních mezinárodních soutěží. Jsou mezi nimi např. Mezinárodní soutěž Young Virtuosos v Bulharsku, televizní soutěž Louskáček pro mladé hudebníky 2017 v Rusku, Mezinárodní soutěž mladých houslistů Wieniawského a Lipinského 2018 v Polsku a další.

Houslista Vladimir Spivakov jej opakovaně pozval k vystoupení na slavnostním závěrečném koncertu festivalu Moscow Meets Friends, následovala turné po Rusku s moskevským komorním orchestrem Seasons. Vystupoval také na festivalech v Německu, Švýcarsku, Rakousku, Kazachstánu, Jordánsku a Japonsku.

V nedávné době zahajoval festival Mladá Praha ve Dvořákově síni Rudolfina. V loňském roce hrál Koncert pro housle, klavír a orchestr Bohuslava Martinů na festivalu Dny B. Martinů v Praze a poté v sezóně Severočeské filharmonie Teplice.

Energie i hrdinství

Koncert otevře Houslová sonáta č. 7 Ludwiga van Beethovena. „Obdivuji jeho hlubokou hudbu, jeho mužnost, odvahu, energii i hrdinství v jeho díle,“ popisuje Kollert.

Následuje Wieniawského Fantazie na motivy z opery Faust. „Miluju opery a taky rád čtu knihy. Goethův Faust byl pro mě velmi zajímavý. Naučil jsem se také Mefistovský valčík Franze Liszta, abych co nejlépe pochopil faustovský svět. Myslím, že jedním z kouzel hudby je vyjádření fantazie, rozmanitosti světa, životů lidí, lidských pocitů, jako jsou smutek nebo radost,“ prozrazuje sedmnáctiletý Kollert.

Jako třetí skladbu zařadil Souvenir d’Amerique Henriho Vieuxtempse, belgického houslisty, jehož Schumann nazýval „malým Paganinim“. Po své cestě do Ameriky Vieuxtemps napsal variace na velmi populární americkou píseň Yankee Doodle, která byla symbolem americké války za nezávislost.

„Následuje můj vlastní nápad,“ vysvětluje Kollert. „Jak mnozí vědí, v roce 2020 si budeme připomínat 130. výročí narození Bohuslava Martinů. Líbí se mi jeho skladby a chci ho oslavit spolu se současným českým skladatelem, kterého respektuji – Lukášem Hurníkem. Pro toto výročí píše pan Hurník fantazii na Martinů. Jsem za to nesmírně rád a těším se na výslednou skladbu, která bude překvapením i pro mě.“

Koncert uzavře slavná Waxmanova Fantazie na témata z opery Carmen. „Hraju ji dlouho a často, protože ji miluji a také publikum ji zbožňuje.“