Kalabis Quintet Kalabis Quintet Kalabis Quintet
zpět na program

Kalabis Quintet

Datum konání

Sobota, 23. 5. 2020 od 17.00
Předpokládaný konec koncertu 18.10

Místo konání

Anežský klášter

Cena

400

Program

  • Jacques Ibert: Tři maličkosti pro dechové kvinteto
  • Pēteris Vasks: Music for a Deceased Friend
  • György Ligeti: Šest bagatel
  • Samuel Barber: Letní hudba pro dechové kvinteto op. 31
  • Malcolm Arnold: Three Shanties for Wind Quintet

Interpreti

  • Kalabis Quintet

Dechové kvinteto bylo založeno roku 2012 studentkami hudební fakulty Akademie múzických umění v Praze. O dva roky později získalo první cenu a titul laureáta na soutěži Karla Ditterse z Dittersdorfu ve Vidnavě. Roku 2015 se Kalabis Quintet umístil na třetí příčce v prestižní mezinárodní soutěži dechových kvintetů v Marseille, kde si zároveň odnesl titul laureáta soutěže.

Kalabis Quintet byl v letech 2016–2019 zapsán na Listině mladých umělců, kterou spravuje Český hudební fond. Díky tomuto angažmá vystoupilo těleso během tří koncertních sezón na více než stovce pódií v nejrůznějších místech České republiky. V červenci roku 2019 získal soubor třetí cenu na Mezinárodní soutěži dechových kvintetů v Bukurešti (Bucharest International Music Competition).

V programu jejich pražskojarního koncertu jsou zařazena díla široké škály emocí. Koncert otevřou Tři krátké kusy Jacquese Iberta, které překypují hravostí a optimismem. Kvintet Pro zemřelého přítele Pēterise Vaskse už podle názvu vypovídá o ponuré atmosféře, kterou obohacují plochy aleatorické hudby. Šest bagatel patří k mistrovským opusům maďarského skladatele Györgyho Ligetiho. „V těchto šesti krátkých větách nalezneme snad všechny možné emoce. Snoubí se zde netrpělivost s melancholií, smutkem i sarkasmem,“ uvádí flétnistka Zuzana Bandúrová. „V Barberově Summer Music si nejde nepovšimnout vynikající zvukomalebné instrumentační práce, kterou umocňuje lehce nahořklý a sentimentální tón celé skladby,“ dodává. S čistým optimismem zakončí celý program Three Shanties Malcolma Arnolda, které jsou zkomponovány na motivy námořnických popěvků.