Indi Stivín & Alice Springs Indi Stivín & Alice Springs Indi Stivín & Alice Springs
Basilišaj Zasmušilý
Synkopka Madrigalská
zpět na program

Indi Stivín & Alice Springs

Glière / Zbinden / Proto / Stivín

Program

  • Reinhold Glière: Intermezzo & Tarantella
  • Julien-François Zbinden: Hommage à J. S. Bach op. 44
  • Frank Proto: Sonáta 1963
  • Indi Stivín: Koncert „Bohemia“

Interpreti

  • Indi Stivín - kontrabas
  • Alice Springs - klavír

Datum konání

Sobota, 26. 5. 2018 od 11.00
Předpokládaný konec koncertu 12.30

Místo konání

HAMU, Sál Martinů

Cena

300 Vstupenky vyprodány
Mandolínka Folklórní
Sluchýš Absolutní

Indi Stivín, představitel třetí generace známého hudebního rodu, má oprávněně pověst mimořádného talentu. Syn dvou absolventů konzervatoře (otec v oboru bicí nástroje, maminka pianistka) se v útlém dětství při prvním setkání s hudbou nevyhnul obligátním houslím a klavíru, ale už v devíti letech ho okouzlil kontrabas – „hlubokým a uklidňujícím zvukem,“ jak říká. Pro tento nástroj napsal v té době své první skladby.

Hru na zdánlivě neatraktivní a navíc rozměrově a technicky náročný nástroj studoval u Dalibora Tkadlčíka, prvního kontrabasisty Státní opery Praha, profesora Jána Krigovského z Akademie umění Bánská Bystrica a na Pražské konzervatoři ve třídě Jaroslava Foltýna. Mistrovské kurzy absolvoval u předních světových kontrabasistů, jako jsou např. Thomas Martin, Miloslav Jelínek, Zsolt Fejervári, Catalyn Rotaru, Gary Karr nebo u violisty Yuriho Bashmeta.

Výčet úspěchů, které zaznamenal na interpretačních soutěžích od svých necelých dvanácti let, je obdivuhodný: první ceny získal na Mezinárodní kontrabasové soutěži v Blatné (2012, 2014, 2016),  ve Wrocławi (2013), v Bánské Bystrici (2013-2016), na soutěži PRO BOHEMIA v Ostravě (2015), na Mezinárodní kontrabasové soutěži Františka Černého a Jana Geissela (2016), v roce 2016 získal zvláštní ocenění pro výjimečné hudebníky do 17ti let „Victor Dijon de Monteton award“ v Curychu, stal se absolutním vítězem soutěže Mladí sólisté Jihočeské filharmonie (2017), stejného ocenění se mu dostalo na Mezinárodní interpretační soutěži PRO BOHEMIA v Ostravě (2017), stal se laureátem Mezinárodní instrumentální soutěže v německém Markneukirchenu atd.

V koncertní sezóně 2016/2017 se výrazně prosadil jako sólista Janáčkovy filharmonie Ostrava, Moravské filharmonie Olomouc a Jihočeské filharmonie. Na festivalovém koncertu ho doprovodí matka Alice Springs v programu sestaveném ze skladeb autorů jako Reinhold Glière, Julien-François Zbinden, Frank Proto, ale také v jeho vlastní kompozici.