Indi Stivín & Alice Springs Indi Stivín & Alice Springs Indi Stivín & Alice Springs
Basilišaj Zasmušilý
Synkopka Madrigalská
zpět na program

Indi Stivín & Alice Springs

Glière / Zbinden / Proto / Stivín

Datum konání

Sobota, 26. 5. 2018 od 11.00
Předpokládaný konec koncertu 12.30

Místo konání

HAMU, Sál Martinů

Cena

300 Vstupenky vyprodány

Program

  • Reinhold Glière: Intermezzo & Tarantella
  • Julien-François Zbinden: Hommage à J. S. Bach op. 44
  • Frank Proto: Sonáta 1963
  • Indi Stivín: Koncert „Bohemia“

Interpreti

  • Indi Stivín - kontrabas
  • Alice Springs - klavír
Mandolínka Folklórní
Sluchýš Absolutní

Indi Stivín, představitel třetí generace známého hudebního rodu, má oprávněně pověst mimořádného talentu. Syn dvou absolventů konzervatoře (otec v oboru bicí nástroje, maminka pianistka) se v útlém dětství při prvním setkání s hudbou nevyhnul obligátním houslím a klavíru, ale už v devíti letech ho okouzlil kontrabas – „hlubokým a uklidňujícím zvukem,“ jak říká. Pro tento nástroj napsal v té době své první skladby.

Hru na zdánlivě neatraktivní a navíc rozměrově a technicky náročný nástroj studoval u Dalibora Tkadlčíka, prvního kontrabasisty Státní opery Praha, profesora Jána Krigovského z Akademie umění Bánská Bystrica a na Pražské konzervatoři ve třídě Jaroslava Foltýna. Mistrovské kurzy absolvoval u předních světových kontrabasistů, jako jsou např. Thomas Martin, Miloslav Jelínek, Zsolt Fejervári, Catalyn Rotaru, Gary Karr nebo u violisty Yuriho Bashmeta.

Výčet úspěchů, které zaznamenal na interpretačních soutěžích od svých necelých dvanácti let, je obdivuhodný: první ceny získal na Mezinárodní kontrabasové soutěži v Blatné (2012, 2014, 2016),  ve Wrocławi (2013), v Bánské Bystrici (2013-2016), na soutěži PRO BOHEMIA v Ostravě (2015), na Mezinárodní kontrabasové soutěži Františka Černého a Jana Geissela (2016), v roce 2016 získal zvláštní ocenění pro výjimečné hudebníky do 17ti let “Victor Dijon de Monteton award” v Curychu, stal se absolutním vítězem soutěže Mladí sólisté Jihočeské filharmonie (2017), stejného ocenění se mu dostalo na Mezinárodní interpretační soutěži PRO BOHEMIA v Ostravě (2017), stal se laureátem Mezinárodní instrumentální soutěže v německém Markneukirchenu atd.

V koncertní sezóně 2016/2017 se výrazně prosadil jako sólista Janáčkovy filharmonie Ostrava, Moravské filharmonie Olomouc a Jihočeské filharmonie. Na festivalovém koncertu ho doprovodí matka Alice Springs v programu sestaveném ze skladeb autorů jako Reinhold Glière, Julien-François Zbinden, Frank Proto, ale také v jeho vlastní kompozici.