SOČR & de la Parra SOČR & de la Parra SOČR & de la Parra
Kornetka_detail_2
Hlasivka
zpět na program

SOČR & de la Parra

Datum konání

Neděle, 2. 6. 2019 od 20.00
Předpokládaný konec koncertu 21.40

Cena

250 - 700

Program

  • Dmitrij Šostakovič: Slavnostní předehra A dur op. 96
  • Alexandr Harutjunjan: Koncert pro trubku a orchestr As dur
  • Igor Stravinskij: Petruška (burleskní scény o čtyřech obrazech)

Interpreti

  • Symfonický orchestr Českého rozhlasu
  • Alondra de la Parra - dirigentka
  • Manuel Blanco - trubka

Partneři koncertu

Kornetka_P
Grenadilla_detail_2

S mexickou dirigentkou Alondrou de la Parra vstupuje klasická hudba do 21. století, jak prorokoval francouzský deník Le Monde. Její popularita strmě stoupá – pravidelně vystupuje s Orchestre de Paris, London Philharmonic Orchestra, římským Orchestra dell’Accademia Nazionale di Santa Cecilia. Okouzluje ladností i energičností, dobře známé skladby dokáže osvěžit jiskřivým nadhledem. V současnosti je šéfdirigentkou australského Queensland Symphony Orchestra – zde nalézáme zajímavou souvislost s dirigentem Rudolfem Pekárkem, zakladatelskou osobností Pražských symfoniků FOK, který byl v letech 1954–67 jejich šéfdirigentem a zanechal u orchestru výraznou stopu. Mimochodem, de la Parra je první ženou, která se stala šéfdirigentkou australského orchestru. I v celosvětovém měřítku je jednou z mála žen, které se prosadily v dirigentské profesi, kde muži výrazně převažují. V povolání, které vyžaduje nejenom komplexní vybavenost hudební, ale i psychologickou a diplomatickou, se nesnaží imitovat mužský přístup, naopak, propůjčuje mu ženskou jedinečnost.

Tohoto fenoménu si všímá i německá televizní stanice Deutsche Welle, která od července 2017 vysílá cyklus nazvaný Musica Maestra. V sérii šestadvaceti reportáží diváci s Alondrou de la Parra neformální cestou nahlížejí do zákulisí dirigentské profese.

De la Parra se také intenzivně věnuje hudebně-vzdělávacím a popularizačním projektům. V roce 2004, ve věku třiadvaceti let, založila Philharmonic Orchestra of the Americas, aby se stal platformou setkávání mladých interpretů a skladatelů napříč Severní i Jižní Amerikou. Výrazně propaguje hudbu mexických autorů, což s velkým úspěchem učinila už svým debutovým albem vydaným u Sony Classical, nazvaným Má mexická duše.

Koncert otevře Slavnostní předehra Dmitrije Šostakoviče, hudební prskavka se správným poměrem pompéznosti i třpytivé nadsázky, která dá vyniknout orchestru i dirigentce. Kvality vítěze slavné soutěže ARD, trumpetisty Manuela Blanca prověří virtuózní a posluchačsky vděčný Koncert pro trubku a orchestr arménského skladatele Alexandra Aruťunjana, který se krátce po své premiéře roku 1950 zařadil mezi nejpopulárnější koncerty pro tento nástroj. Večer uzavře Stravinského Petruška, tedy orchestrální suita ze stejnojmenného baletu, který u skladatele objednal pro pařížskou premiéru slavný impresário Ďagilev. Obrovský úspěch podnítil Stravinského, aby z hlavních hudebních čísel sestavil orchestrální suitu (podobnými slovy bychom ostatně mohli popsat i suitu z jiného jeho baletu, Ptáka Ohniváka, kterou uslyšíte na koncertu 4. června v provedení orchestru z Toulouse). Dílo dodnes překvapuje strhujícím dynamismem a ukazuje Stravinského novátorství i nadčasovost, které se projevují kupříkladu v zacházení s kontrastem, až filmově střihovým. Ten je dnešnímu posluchači blízký, avšak v době vzniku díla (1911) byl velmi neobvyklým.

Poslechněte si Manuela Blanka

Leopold Mozart: Koncert pro trubku a orchestr