Angélique Kidjo
31/05/21 20:00 Forum Karlín
Zpět na program

Angélique Kidjo

Interpreti

  • Angélique Kidjo - zpěv

Cena

400 - 900

Datum konání

31 / 05 / 2021
Pondělí 20.00

Místo konání

Ohromný stylový záběr

Den po vystoupení s Brněnskou filharmonií a jejím šéfdirigentem Dennisem Russellem Daviesem se beninská zpěvačka Angélique Kidjo, vůdčí osobnost světové world music, představí ještě jednou. Festivalové publikum si bude moci vychutnat a užít její nezaměnitelný hlas, energický jevištní pohyb a dokonale harmonické spojení různých kultur a jazyků v jedné osobě. Prokáže tak svůj ohromný stylový záběr sahající od soudobé vážné hudby přes tradiční západoafrickou hudbu, gospel, hudbu Latinské Ameriky až k jazzu a afro-popu. Právě ty jí totiž přinesly světový věhlas, nadšené reakce publika a uznání ze strany kritiky.

Angélique Kidjo je vedle čtyř cen Grammy držitelkou mnoha významných ocenění. Americký týdeník Time ji označil za „africkou divu číslo jedna“, BBC ji zahrnulo mezi 50 nejvýraznějších osobností afrického kontinentu a list The Guardian mezi 100 nejinspirativnějších žen na světě. Americký časopis Forbes označil Kidjo jako první ženu na svém seznamu nejvlivnějších celebrit Afriky. Neuvěřitelně energická zpěvačka, herečka a písničkářka se také zapsala do širšího povědomí jako aktivistka vystupující na podporu dětí jakožto velvyslankyně dobré vůle za UNICEF a OXFAM, přičemž založila i vlastní charitativní organizaci Batonga, která se věnuje podpoře vzdělávání mladých dívek v Africe. Její všeobecný věhlas prozatím vyvrcholil 11. listopadu roku 2018, kdy u příležitosti stého výročí konce první světové války zazpívala v Paříži u Vítězného oblouku před zraky čelních představitelů sedmdesáti zemí světa píseň Blewu jako poctu africkým vojákům.

Čtyři ceny Grammy

Kariéra Angélique Kidjo započala roku 1981 vydáním prvního alba Pretty, které bylo v průběhu desetiletí následováno dalšími čtrnácti. Ze všech jejích patnácti alb získala cenu Grammy čtyři, pokaždé v kategorii world music. Jde o alba Djin djin (2008), EVE (2015), Sings (2016) a její poslední album Celia (2020). Své poslední album pojímá Kidjo jako poctu afrokubánské zpěvačce Celii Cruz, když se snaží propojit původní salsu se západoafrickou hudbou. Africké šestiosminové rytmy s průraznou sekcí dechových nástrojů a spletitými melodickými linkami v kytaře zde vytváří dostatečně živelný podklad, na němž vynikne nespoutanost a dravost zpěvačky. Energičnost je hlavním znakem jejího hudebního projevu, o němž sama říká: „Publikum mi dává energii a já mu ji musím vracet zpět. Pokud bych si ji nechala, nemohla bych pak dva dny spát.“ Předchozím oceněným albem je Sings, které představuje skutečnou world music, jež vznikne při spojení energie západoafrické zpěvačky s Orchestre Philharmonique du Luxembourg. Kidjo na něm interpretuje písně ze svých předešlých alb, z nichž nejdůležitější pro ni je Malaika, tanzanská milostná píseň, která představovala pro Kidjo během jejího dětství nejsilnější vzpruhu v cestě za splněním snu stát se zpěvačkou. Další oceněné album, EVE, nazvala Kidjo podle své matky. Věnovala jej africkým ženám a přizvala na něj řadu významných hostů, jakými byli Dr. John, opět Orchestre Philharmonique du Luxembourg a proslulý Kronos Quartet. Vůbec první album, za něž Kidjo získala Grammy, nazvané Djin djin (volně přeloženo jako „Chop se dne!“), znamenalo návrat k beninským kořenům, přičemž k němu přizvala plejádu hvězdných hostů, jakými byli Carlos Santana, Alicia Keys, Branford Marsalis, Josh Groban, Peter Gabriel či Ziggy Marley.

Nevídaná krása

Roku 2016 se v rámci padesátého ročníku Montreux Jazz Festival uskutečnila premiéra projektu Angélique Kidjo and the African women all-stars, který Kidjo koncipovala jako poctu africkým ženám a jejich hudební kreativitě. V rámci jednoho neobvyklého koncertu se Kidjo postupně objevila na pódiu bok po boku nejvýraznějších afrických ženských postav současné světové hudební scény, jakými jsou nigerijsko-francouzská zpěvačka Asa, Dobet Gnaoré z Pobřeží slonoviny, Lura z Kapverd a z beninských tradic vycházející Trio Teriba. Repertoár koncertu sestával ze slavných písní hostujících interpretek a z jejich spolupráce s Kidjo. Švýcarský deník Le Temps o koncertu napsal: „Minulou neděli připravila beninská zpěvačka koncert nevídané krásy… Přizvala zpěvačku z Nigérie, Pobřeží slonoviny, Kapverd a tři beninské ženy… Kidjo je jako elektrický baobab, jehož hlas rezonuje všude, a to i daleko za kontinentem.“

Angélique Kidjo

Angélique Kidjo se narodila v beninském městě Ouidah. Její otec patřil do etnické skupiny Fon, zatímco matka do skupiny Yoruba. Od útlého dětství poslouchala tradiční beninskou hudbu a jihoafrickou zpěvačku Miriam Makebau. Mezi její další oblíbence patřil třeba trumpetista Hugh Masekela, ale také James Brown, Manu Dibango, Otis Redding, Jimi Hendrix či Stevie Wonder. Svůj vztah k tradiční beninské hudbě a tanci si budovala od svých šesti let, kdy vystupovala s divadelním souborem své matky a posléze se školním ansámblem. První veřejný úspěch zaznamenala již jako teenager se svou adaptací písně Les Trois Z, se kterou se dostala do vysílání beninského rádia. Následně pak natočila své první album Pretty, jehož úspěšnost umožnila Kidjo volně cestovat po západní Africe, avšak politické konflikty v Beninu znamenaly pro mladou zpěvačku hrozbu ztráty umělecké svobody, což nakonec roku 1983 vedlo k jejímu přesídlení do Paříže, kde se do konce 80. let stala jednou z nejznámějších umělkyň.