Duo Bohémo
22/05/21 11:00 Anežský klášter
Zpět na program

Duo Bohémo

Program

  • Bohuslav Martinů: Duo pro housle a violoncello č. 2 H 371
  • Arthur Honegger: Sonatina pro housle a violoncello
  • Kaija Saariaho: Aure
  • Maurice Ravel: Sonáta pro housle a violoncello

Interpreti

  • Matouš Pěruška - housle
  • Kristina Vocetková - violoncello

Cena

300

Datum konání

22 / 05 / 2021
Sobota 11.00

Místo konání

Koncert mladého souboru Duo Bohémo nás přenese do barevně bohatého světa repertoáru pro housle a violoncello. „Skladatelé při komponování pro tyto dva nástroje využívali jejich možností v plném rozsahu,“ říká violoncellistka Kristina Vocetková. „Posluchači se mohou těšit na sytý zvuk charakteristický pro větší soubory a zároveň nepřijdou o velmi barevné a delikátní zvukové propojení obou nástrojů,“ dodává její hudební partner, houslista Matouš Pěruška.

Duo Bohemo 2

Příkladem je Sonáta pro housle a violoncello Maurice Ravela. Francouzský skladatel na ní začal pracovat na popud časopisu La Revue Musicale, který jej požádal o příspěvek do čísla věnovaného Claudu Debussymu. Vzniklo nesmírně smělé, zvukově místy až překvapivě drásavé dílo, které se stalo stěžejní skladbou repertoáru pro housle a violoncello. „Na program jsme zařadili také Sonatinu Arthura Honeggera – dílo menšího rozsahu, ale neméně zajímavé, které prozatím stojí ve stínu svého slavnějšího francouzského kolegy,“ uvádí Pěruška. K Francii se váže i krátká kompozice soudobé skladatelky Kaiji Saariaho nazvaná Aure. Zvukově subtilní dílo finská autorka věnovala dalšímu francouzskému klasikovi 20. století Henrimu Dutilleuxovi. Je dokladem obdivu Saariaho k jeho skladbě pro dětské hlasy a orchestr nazvané The Shadows of Time (Stíny času). „Jako výchozí bod pro svou malou poctu jsem si vzala první frázi, kterou zazpívá dětský hlas,“ vysvětluje Saariaho. „Nejbližší nám je ale bezpochyby hudební jazyk Bohuslava Martinů,“ svěřuje se Pěruška. „Bylo to právě nadšení pro jeho hudbu, které nás svedlo dohromady,“ říká a Kristina Vocetková jej doplňuje: „První duo od tohoto autora bylo zároveň první skladbou, kterou jsme společně nastudovali. V průběhu let nám výrazně přirostlo k srdci Duo č. 2, které Martinů napsal pouhý rok před svou smrtí a osciluje mezi jiskrnou radostí a místy, při kterých se nám dodnes tají dech.“

Vítězové mezinárodních soutěží

Oba členové souboru Duo Bohémo jsou vítězové mezinárodních soutěží a pravidelně koncertují v České republice i v zahraničí. Matouš Pěruška je finalistou Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro, v roce 2015 obdržel druhou cenu a cenu publika na Mezinárodní soutěži Johannese Brahmse v rakouském Pörtschachu. Na základě vítězství v mezinárodní soutěži v italské Veroně v roce 2014 mu byly zapůjčeny housle Giuseppa Sgarbiho (1885).

Kristina Vocetková je vítězkou mezinárodní Soutěže Antona Rubinsteina konané v Berlíně roku 2018. V roce 2017 obdržela druhou cenu a cenu za nejlepší provedení skladby Viktora Kalabise na soutěži Nadace Bohuslava Martinů, o rok dříve vyhrála první cenu na soutěži Concorso Musicale Città di Filadelfia „Paolo Serrao“ v Itálii.

Komorními partnery se Pěruška a Vocetková stali už v roce 2012, během studia na Pražské konzervatoři. Nyní oba studují komorní hudbu v postgraduálním programu na Akademii Ference Liszta v Budapešti pod vedením Pétera Mezőho. Jako duo získali v Rakousku roku 2015 Cenu Bohuslava Martinů a Cenu Zoltána Kodályho. V roce 2018 vystoupili na festivalu EuroArt, na Hudebním festivalu Antonína Dvořáka nebo Mezinárodním hudebním festivalu Kutná Hora. V roce 2019 koncertovali v Rakousku v rámci festivalu ISA a také na slavnostním koncertě v Rakouském rozhlase ORF. V listopadu 2019 se stali vítězi Soutěže Nadace Bohuslava Martinů, obdrželi cenu za nejlepší provedení skladby Bohuslava Martinů a cenu pro nejlepšího účastníka v kategorii komorní soubory bez klavíru. Pravidelně jsou zváni ke spolupráci do větších komorních souborů. V minulosti koncertovali mj. s osobnostmi, jakou jsou Miklós Perényi, Markus Schirmer, Magda Amara, Hagai Shaham, Gilad Karni nebo Jiří Bárta.