Zpět na program

Jinhyung Park

Schubert / Martinů / Liszt / Rachmaninov / Skoumal

Program

  • Franz Schubert: Sonáta pro klavír č. 13 A dur D 664 op. 120
  • Bohuslav Martinů: Loutky, kniha 1
  • Franz Liszt: Tarantella z Venezia e Napoli S. 162
  • Adam Skoumal: Kejklíř
  • Claude Debussy: Obrazy pro klavír, kniha 1
  • Sergej Rachmaninov: Sonáta pro klavír č. 2 b moll op. 36

Interpreti

  • Jinhyung Park

Cena

150 - 700
21 5 2017
Neděle 20.00

Místo konání

Rudolfinum – Dvořákova síň

 

Teprve dvacetiletý korejský klavírista Jinhyung Park byl nejmladším finalistou hudební soutěže Pražského jara 2016, přesto se v konkurenci nejvyšší stal vítězem. Na pódium Dvořákovy síně Rudolfina se vrací s pestrým repertoárem sestaveným z děl autorů, v jejichž tvorbě klavír zaujímá výsadní postavení.

Sonáta A dur D 664 Franze Schuberta (1797–1828) byla pravděpodobně zkomponována v létě roku 1819 při skladatelově pobytu v rakouském Steyru. Na svou dobu poněkud netypicky „pouze“ třívěté dílo v úvodní části vzdává hold skladatelově velkému vzoru – Ludwigu van Beethovenovi – jehož Allegro ze Symfonie č. 7 A dur op. 92, přesněji jeho rytmickou složku, zde Schubert cituje. Druhá věta úžasně pracuje s jednoduchým rytmickým motivem a jeho melancholie krásně kontrastuje s hravostí závěrečného Allegra.

Česká tvorba je v programu zastoupena Bohuslavem Martinů (1890–1959) a Adamem Skoumalem (*1969). Martinů Loutky I nepochybně patří k nejznámějším skladatelovým kompozicím pro sólový klavír. Opatřeny poetickými názvy jako Kolombína tančí, Pohádka či Ostýchavá panenka, uchvacují dodnes tyto skladby nápaditou melodikou, v níž je možné slyšet i autorovo okouzlení ragtimem (Nová loutka). Kejklíř současného českého skladatele Adama Skoumala potom bude pro Parka jistě milou vzpomínkou na loňské pražskojarní soutěžní klání, pro něž tato kompozice vznikla.

Zážitkem se pak nepochybně stanou Obrazy I Clauda Debussyho (1861–1918), který v nich – podobně jako v ostatních svých klavírních cyklech – dokonale uplatnil nesmírnou fantazii, smysl pro poezii a vtip, jímž jsou jednotlivé barvité části tohoto díla prostoupeny. Technickou vybavenost mladého pianisty prověří Tarantella z Venezia e Napoli Ference Liszta (1811–1886) a mohutná Sonáta b mol op. 36 Sergeje Rachmaninova (1871–1843), kterou se celý večer uzavře.

 


Cestujte na Pražské jaro vlakem Českých drah a získejte 50 % slevu na jízdném!
Více informací o projektu VLAK+ Pražské jaro