Klangforum Wien
29/05/21 20:00 DOX+
Zpět na program

Klangforum Wien

Program

 • Olga Neuwirth: Magic Flu-idity
 • Jakub Rataj: Fade no more (nová skladba na objednávku Pražského jara)
 • Lucie Vítková: Sen ostatních (nová skladba na objednávku Pražského jara)
 • Adrián Demoč: Súzvuk a chvenie (nová skladba na objednávku Pražského jara)
 • Konstantin Heuer: peripety – dissolution (nová skladba na objednávku Pražského jara)
 • Ian Mikyska: Dissolving; Settling (nová skladba na objednávku Pražského jara)
 • Petr Hájek: 15 minut a 15 vteřin ve městě Galegion
 • Olga Neuwirth: Lost Highway Suite

Interpreti

 • Klangforum Wien
 • Bas Wiegers - dirigent
 • Vera Fischer - flétna
 • Lukas Schiske - psací stroj
 • Martin Janíček
 • Filip Jakš
Koupit vstupenky

Cena

500

Datum konání

29 / 05 / 2021
Sobota 20.00

Místo konání

Klangforum Wien © Lukas Beck 2

Co je Prague Offspring?

Pražské jaro přichází s novým formátem věnovaným soudobé hudbě. Holešovické Centrum současného umění DOX během dvou dní ožije tím nejžhavějším ze současné mezinárodní i domácí scény. Postará se o to především jeden z nejdůležitějších ansámblů specializovaných na současnou hudbu, Klangforum Wien, které bude rezidenčním souborem po následující tři ročníky. 

Sblížit domácí scénu soudobé hudby s tou mezinárodní

Druhý večerní koncert nového formátu Prague Offspring přinese hned pět světových premiér. Krátké nové skladby na objednávku festivalu napsali Jakub Rataj, Lucie Vítková, Adrián Demoč, Konstantin Heuer a Ian Mikyska. „Jedním z cílů projektu je sblížit domácí scénu soudobé hudby s tou mezinárodní,“ vysvětluje dramaturg Josef Třeštík, „zprostředkovat kontakt mezi těmi nejlepšími a nejslibnějšími autory a špičkovým souborem světové úrovně, jakým je Klangforum Wien. Byli bychom rádi, kdyby tak vznikla stabilní platforma a spolupráce dále pokračovala,“ dodává. Koncert orámuje hudba rezidenční skladatelky Olgy Neuwirth, jejíž impozantní Lost Highway Suite pro šest instrumentálních sólistů, elektroniku a velký ansámbl z opery podle filmu Davida Lynche večer uzavře. Posluchači navíc díky speciální performanci zažijí, jaké to je, když se samotný koncertní sál stane hudebním nástrojem. Přesně tak totiž sál DOX+, kde se koncert uskuteční, koncipoval jeho architekt Petr Hájek.

Hypnotická atmosféra předlohy

Večer otevře Magic Flu-idity pro sólovou flétnu a psací stroj z roku 2019. Jde o sólovou verzi skladby Aello – ballet mécanomorphe pro flétnu a ansámbl (jehož součástí je taktéž psací stroj). Olga Neuwirth ji složila v rámci projektu Švédského komorního orchestru, kdy šest soudobých autorů vytvořilo nová díla odkazující k Braniborským koncertům Johanna Sebastiana Bacha.

Lost Highway je opera Olgy Neuwirth podle stejnojmenného filmu Davida Lynche, na libreto laureátky Nobelovy ceny Elfriede Jelinek, která patří mezi skladatelčiny pravidelné spolupracovnice. Premiéra se konala v roce 2003 v podání Klangfora Wien a dirigenta Johannese Kalitzkeho v Grazu. V roce 2008 Neuwirth z této „video-opery“, jak jí sama říká, vytvořila suitu pro šest instrumentálních sólistů, živě procesovanou elektroniku a velký ansámbl, jejíž premiéra se pod názvem Lost Highway Suite uskutečnila ještě téhož roku v pařížské Cité de la musique. Výsledkem je strhující, monumentální a svébytné dílo odkazující k hypnotické atmosféře předlohy, v němž se mísí akustický zvuk nástrojů, místy pracující s názvuky na skladatelčin oblíbený jazz, s ozvěnou lidských hlasů pouštěných z nahrávky a téměř psychedelicky pojatou elektronickou složkou.

Utopické město

Petr Hájek (*1970) je držitelem ceny Architekt roku 2018 a autorem souboru budov DOX+, v nichž se Prague Offspring koná. V roce 2010 založil Laboratoř experimentální architektury, od roku 2012 je vedoucím ateliéru architektury na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě, v roce 2016 byl jmenován profesorem na Fakultě architektury ČVUT v Praze. Je autorem konceptu Galegion, výzkumného projektu zabývajícího se hledáním nových metod navrhování urbanismu. Jeho součástí je i zvuková realizace architektonického návrhu utopického města nazvaná 15 minut a 15 vteřin ve městě Galegion. Během ní samotný koncertní sál DOX+, Hájkem koncipovaný jako hudební nástroj s posluchači uvnitř, rozezní pomocí konstrukčních táhel budovy performeři Martin Janíček a Filip Jakš.

Konstantin Heuer

Po koncertu následuje…

Závěrečná neformální párty Prague Offspring přinese vystoupení Konstantina Heuera (*1989), jednoho z šesti skladatelů, kteří napsali na objednávku festivalu novou skladbu pro Klangforum Wien. Heuer je německý skladatel. Držitel prestižní ceny Gaudeamus studoval v Rostocku, Haagu a Paříži, kde absolvoval kurz na institutu IRCAM. Na závěrečné párty vystoupí jako DJ.

 

Vstup pro držitele vstupenek na koncert od 20 hod.

Olga Neuwirth © Harald Hoffmann 6

Jedna z ústředních postav soudobé hudby

Rodačka z rakouského Grazu Olga Neuwirth (*1968) je jednou z ústředních postav světové scény soudobé hudby od počátku 90. let minulého století, kdy festival Wiener Festwochen uvedl dvě její miniopery.

Theater Basel, Wüstenbuch, 09/10
©Judith Schlosser, j_schlosser@bluewin.ch, Bankverbindung: ZKB, 1137-0586.405, IBAN: CH70 0070 0113700586405

Klangforum Wien

Klangforum Wien založil skladatel a dirigent Beat Furrer v roce 1985. Soubor od té doby zásadním způsobem ovlivňuje podobu současné hudby. Úzce spolupracuje se těmi nejlepšími skladateli z celého světa a formou objednávek podporuje vznik nových děl.

Bas Wiegers 6

Bas Wiegers

Bas Wiegers je hlavním hostujícím dirigentem Klangfora Wien od roku 2018. Po studiu v Amsterdamu a ve Freiburgu započal úspěšnou kariéru jako houslista specializovaný na starou hudbu. V roce 2009 získal dirigentské stipendium nadace Kersjes Foundation a začal se věnovat dirigování naplno.