Cena BUFFET CRAMPON

Již každoročně získává vítěz Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro kromě titulu laureáta soutěže a peněžní odměny i další ceny. Letošní rok není výjimkou. Vítěz v oboru klarinet si letos kromě již zmíněných cen také odnese zbrusu nový klarinet BCXXI od společnosti BUFFET CRAMPON!

Společnost Buffet Crampon funguje již od roku 1825. Jejími prvními velkými inovátory v dějinách klarinetu byli Louis-Auguste Buffet a Hyacinthe Klosé, kteří v 19. století adaptovali Böhmovy pohyblivé prstence a přehodnotili zvukovou koncepci se základem prvního poly-cylindrického vrtání.

Další ikonickou postavou firmy byl Robert Carrée, který ve 20. století společně ve spolupráci s Jacquesem Lancelotem zdokonalil základní akustické techniky a vylepšil koncepci poly-cylindrického designu vrtání společnosti vytvořením dvou legendárních klarinetů: R13 a RC, které byly uvedeny na trh v letech 1954 (R13) a 1975 (RC). Tyto modely dodnes slouží jako měřítko v oblasti výzkumu a vývoje společnosti BUFFET CRAMPON.

Z této linie pocházejí i jejich poslední tři významné modely klarinetů – Tosca, Divine a Légende.

Na konci 20. století přinesla společnost Buffet Crampon revoluci ve struktuře základních materiálů díky Green-LinE, ekologicky šetrnému dřevěnému kompozitu, který snižuje riziko vzniku prasklin při zachování akustických a mechanických vlastností grenadilového dřeva.

Avšak modelem BCXXI zahajují Eric Baret společně se čtyřmi testery, hudebníky Michelem Arrignonem, Nicolasem Baldeyrou, Martinem Fröstem a Paulem Meyerem revoluci pro 21. století: delší B klarinet, který posouvá všechny hranice.

Model BCXXI má o několik centimetrů prodloužený spodní díl, v němž strategicky umístěný rezonanční otvor umožňuje hrát hluboké E s plným a živým zvukem. Celkově je celý rejstřík klarinetu výrazně vylepšen díky omezenému rozšiřování ve prospěch delšího válce.

Dále zde nalezneme kratší ozvučník, který již neurčuje přesnost základních tónů E/H a F/C, ale slouží jako rezonátor celého klarinetu.

BCXXI má překvapivě stabilní a snadný vysoký rejstřík, částečně díky prodlouženému spodnímu dílu. Zároveň se výrazně se zlepšila vyváženost levé ruky, zejména G♯ /C♯, D/A. Mírně zvýšený tónový otvor na D umožňuje ergonomičtější polohu prstů levé ruky, protože je udržuje ve stejné horizontální rovině.

Následně si představte třetí možnost prstokladu B středního rejstříku, která vytváří vibrace v celé délce nástroje a produkuje tak plný a rezonující zvuk. Tento nový mechanismus také umožní hudebníkovi vytvářet nové sekvence bez nutnosti měnit rejstřík nebo revidovat některé polohy prstů používané ve skladbách repertoáru.

Užijte si znovuobjevování repertoáru, který zahrnuje hluboké Es a je komponovaný v A až B s hmotností odpovídající tradičnímu klarinetu díky kratšímu ozvučníku a kroužkům z uhlíkových vláken.

Tak to je BCXXI: dvě iniciály a číslo, které znamenají začátek nového století a představují architekturu nového akustického paradigmatu.