Colombo Foto Menší

Carlo Colombo, předseda
(Itálie)

Italský fagotista Carlo Colombo zastává od roku 1983 místo sólofagotisty orchestru Národní opery Lyon. Byl sólofagotistou souboru I Solisti Veneti a v téže pozici spolupracoval s mnoha evropskými tělesy (orchestry milánské La Scaly a Bavorské státní opery v Mnichově, Lausannský komorní orchestr, NDR Elbphilharmonie Orchester v Hamburku, Orchestre de Paris, Tonhalle Zürich ad.). Vyučuje na konzervatořích v Lyonu a v Lausanne a také na Indiana University a Oberlin Conservatory (USA). Hostoval na mnoha festivalech a pravidelně pořádá mistrovské kursy v Evropě, Severní i Jižní Americe a v Asii.

Bence Begnáyi Foto 2 (c) Gudrun Vesp Min

Bence Bogányi
(Maďarsko)

Maďarský fagotista Bence Bogányi absolvoval Sibeliovu akademii v Helsinkách a Hudební akademii Hannse Eislera v Berlíně. Získal 1. ceny na soutěžích Bernharda Crusella ve Finsku (1997) a Fernanda Gilleta a Huga Foxe v USA (2006). Během své umělecké dráhy vystřídal post sólofagotisty v několika tělesech včetně Mnichovské filharmonie (2007–2013). Vystupuje po celé Evropě i v Japonsku, se souborem Chantilly Quintet se představil mj. v Řecku, České republice a Africe, se souborem Baborák Ensemble se podílel na nahrávce CD s Mozartovými koncerty pro lesní roh v úpravě Radka Baboráka (Supraphon 2018).

Dahl Foto2

Ole Kristian Dahl
(Norsko)

Norský fagotista Ole Kristian Dahl studoval ve Stavangeru, v Ženevě a v Hannoveru. Byl sólofagotistou Malajské filharmonie v Kuala Lumpur, Dánského národního rozhlasového orchestru v Kodani a od roku 2002 je sólofagotistou Symfonického orchestru Západoněmeckého rozhlasu v Kolíně. Spolupracoval také s Berlínskými a Mnichovskými filharmoniky a mnoha skandinávskými orchestry. Intenzívně a úspěšně se věnuje pedagogické práci. Od roku 2008 je profesorem na Vysoké hudební škole v Mannheimu a vyučuje na mistrovských kursech po celém světě (Los Angeles, Soul, Helsinky, Tokio ad.).

Bild 050

Richard Galler
(Rakousko)

Rakouský fagotista Richard Galler je od září 1987 sólofagotistou Vídeňských symfoniků. Hru na fagot studoval na konzervatoři v rodném Štýrském Hradci a na salcburském Mozarteu. Je laureátem několika mezinárodních soutěží v Mnichově, Vídni a Manchesteru. Pravidelně vystupuje na festivalech komorní hudby (Festival Pabla Casalse v Prades, Pacific Music Festival v Sapporu, Musiktage Mondsee, Crusell Week ve Finsku ad.), od roku 2010 je členem souboru Wiener Kammerensemble a dechového kvintetu Ensemble Wien–Berlin. Vyučuje na salcburském Mozarteu a na Universität für Musik und darstellende Kunst ve Vídni.

Skenovat0023

Jaroslav Kubita
(Česká republika)

Absolvent pražské AMU a vítěz soutěže Pražské jaro v roce 1991 Jaroslav Kubita je od roku 2003 sólofagotistou České filharmonie, jejímž členem je od roku 1996. Na konci 80. let uspěl mimo jiné v soutěžích v Mnichově, Manchesteru a Lešně. První profesionální zkušenosti získával v orchestru Smetanova divadla v Praze, poté byl několik let sólofagotistou Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Od roku 1986 je rovněž členem souboru In modo camerale. Vystupuje sólově a na svém kontě má řadu CD. Zasedá v porotách, od roku 2009 vyučuje hru na fagot na JAMU v Brně. Několikrát účinkoval na Pražském jaru.

Lefevre Foto

Laurent Lefèvre
(Francie)

Francouzský fagotista Laurent Lefèvre studoval na pařížské konzervatoři. Zvítězil v mnoha soutěžích mj. v Toulonu (1988) a Ženevě (1995). Od roku 1991 je sólofagotistou orchestru Pařížské národní opery, jako sólista vystupuje s významnými orchestry (Symfonický rozhlasový orchestr Stuttgart, Suisse Romande Orchestra, Orquesta Sinfónica Simón Bolívar v Caracasu ad.). Vyučoval na konzervatoři v Lyonu (1998–2008) a pravidelně pořádá mistrovské kursy po celém Japonsku, v Caracasu a Montrealu. Aktivně se věnuje rovněž komorní hře na koncertním pódiu i v nahrávacích studiích (labely Naxos a Harmonia Mundi).

Mr DSC9828swb Small

Matthias Rácz
(Německo)

Německý fagotista Matthias Racz, vítěz MHS Pražské jaro a ARD soutěže v Mnichově (obojí 2002), zastává od roku 2003 místo sólofagotisty Tonhalle-Orchester v Curychu a Lucernského festivalového orchestru. Vystupuje s řadou těles včetně Symfonického orchestru Bavorského rozhlasu v Mnichově, Berlínských symfoniků, Deutsches Symphonie-Orchester Berlin, Orchestra della Svizzera Italiana ad. a na mnoha festivalech (Šlesvicko-holštýnský festival, Hudební festival Rheingau a Festspiele Mecklenburg-Vorpommern). Vyučuje na Vysoké škole umění v Curychu a na mistrovských kursech po celém světě.

Harri Mäki C Sami Perttilä 91

Harri Mäki, předseda
(Finsko)

Finský klarinetista Harri Mäki je profesorem na Sibeliově akademii v Helsinkách a vyučuje na mistrovských kursech v Evropě i Severní Americe. Hru na klarinet začal studovat ve Finsku, absolvoval konzervatoř v Ženevě a soukromě se vzdělával u řady umělců (Osmo Vänskä, Antony Pay, John McCaw a Charles Neidich). Je zakládajícím členem orchestru Tapiola Sinfonietta (1988), kde působil až do roku 2018 jako sóloklarinetista. Jako sólový i komorní hráč se představil v Evropě, Jižní Americe, USA a na Dálném Východě, nahrává pro labely BIS a Ondine. V roce 2012 mu byla udělena cena Pro Musica Award.

DSCN0606 Min

Nicholas Cox
(Velká Británie)

Britský klarinetista Nicholas Cox je profesorem na Royal Northern College of Music v Manchesteru. Jako komorní hráč spolupracoval mj. se Škampovým kvartetem a s Brodsky Quartetem a sólově se představil na mnoha festivalech v Británii a dalších zemích. Na postu sóloklarinetisty vystupoval s britskými orchestry pod taktovkami slavných dirigentů včetně Claudia Abbada a Libora Peška. V letech 1992–2014 byl sóloklarinetistou Liverpoolské filharmonie a založil a vedl soubor Ensemble 10/10, specializovaný na soudobou hudbu. Nicholas Cox je uznávaným pedagogem a pořádá mistrovské kursy po celém světě.

0286 15 03 2017 Korc Min

Igor Františák
(Česká republika)

Český klarinetista Igor Františák je pedagogem na Fakultě umění Ostravské univerzity. Po absolvování konzervatoře a univerzity v Ostravě pokračoval ve studiu na Norské akademii hudby v Oslu. Jako sólista vystupuje s Janáčkovou filharmonií Ostrava, Slovenským komorním orchestrem Bohdana Warchala, Filharmonií Bohuslava Martinů a mnoha dalšími, na recitálech spolupracuje s klavíristy Martinem Kasíkem, Ivo Kahánkem a Markem Kozákem. Zabývá se rovněž dobovou interpretací na chalumeau a na barokní a klasicistní klarinety. Je oficiálním hráčem Buffet Crampon a americké firmy D’Addario Woodwinds.

Gmeinder

Johannes Gmeinder
(Německo)

Německý klarinetista Johannes Gmeinder, pedagog na vysokých hudebních školách v Mohuči, Saarbrückenu a Lipsku, studoval hru na klarinet v Trossingenu a Berlíně. Od roku 1999 je sóloklarinetistou orchestru Opery Frankfurt. V této pozici spolupracuje s mnoha významnými německými operními a symfonickými tělesy včetně Berlínských filharmoniků. Je zakladatelem souboru Ensemble Con Sequenz a vystupuje pravidelně jako komorní i sólový interpret na mnoha festivalech včetně BBC Proms v Londýně či Salcburského festivalu. Pravidelně pořádá mistrovské kurzy a je vyhledávaným členem porot mezinárodních soutěží. 

Untitled Book

Michel Lethiec
(Francie)

Francouzský klarinetista Michel Lethiec, pedagog na pařížské konzervatoři a umělecký ředitel Festivalu Pabla Casalse v Prades, patří k předním osobnostem mezinárodní hudební scény. Je nadšeným propagátorem soudobé hudby, mnoho skladeb premiéroval (Penderecki, Denisov, Corigliano, Landowski, Mařatka ad.). Některé z jeho četných nahrávek pro firmy Lyrinx, Naxos, Arion, RCA ad. získaly prestižní ocenění včetně dvou cen Grand Prix di Disque. Lethiec pořádá mistrovské kurzy po celém světě, vystupuje s renomovanými orchestry,  intenzívně se věnuje komorní hudbě. Je nositelem francouzského Řádu umění a literatury.

Mareš DSC 0126 Mala

Vlastimil Mareš
(Česká republika)

Český klarinetista Vlastimil Mareš, pedagog na Akademii múzických umění v Praze a sóloklarinetista Symfonického orchestru hl. města Prahy FOK, je nositelem 1. cen z mnoha mezinárodních soutěží včetně MHS Pražské jaro (1981). Zasedá v řadě odborných komisí, v letech 2016–2019 byl členem komise MHS Pražské jaro. Koncertoval ve většině zemí Evropy, v USA a Japonsku, vyučuje na mistrovských kursech v Německu, Rakousku, Itálii, Japonsku a Koreji. Je členem souboru Pražské dechové kvinteto, s nímž natočil řadu oceněných CD, rozhlasových a televizních snímků. Na Pražském jaru vystupuje opakovaně od roku 1981.

Tanaka Foto

Masatoshi Tanaka
(Japonsko)

Japonský klarinetista Masatoshi Tanaka studoval na Kunitachi College of Music v Tokiu a na pařížské Národní konzervatoři hudby a tance. V Japonsku intenzívně spolupracuje s mezinárodní neziskovou organizací Forest Stewardship Council bojující za záchranu lesů a vystupuje na charitativních koncertech pro děti, dětské domovy a pro hospice. Vyučuje na tokijské Gakugei univerzitě, na Heisei College of Music ve městě Mifune a Senzoku Gakuen College of Music ve městě Kawasaki. V letech 2017 a 2019 se zúčastnil jako interpret i lektor festivalu Pražské klarinetové dny.