ČT art odvysílá koncert Les Siècles z loňského Pražského jara

Česká televize odvysílá 24. dubna od 20.15 na programu ČT art záznam z koncertu souboru Les Siècles z loňského Pražského jara. Francouzský orchestr představil pod taktovkou svého šéfdirigenta François-Xaviera Rotha díla od Césara Franka a Claude Debussyho.

„Prokletý lovec Césara Francka zněl pod taktovkou François-Xaviera Rotha neslýchaně démonicky, Debussyho Moře v naprosto nových barvách… a Franckovu Symfonii d moll člověk po jejich koncertě nechce už nikdy slyšet od nikoho jiného. Způsob, jakým pod nesmlouvavě náročným, nervním a vynalézavě muzikálním vedením François-Xaviera Rotha zahrál na Pražském jaru hudbu Césara Francka a Clauda Debussyho, budil úžas,” napsal na serveru Klasikaplus.cz recenzent Petr Veber.

O francouzském orchestru Les Siècles se mluví výhradně v superlativech. Kritici, ale především posluchači, vysoko oceňují dokonalou souhru všech složek orchestru, jasnou škálu dynamických rozdílů a rytmickou přesnost. Obdobně je ceněn i dirigent, zakladatel souboru, charismatický François-Xavier Roth. Ppatří mezi nejvýraznější umělce své generace. „Kdyby ještě neměl přezdívku Special FX (pozn. redaktora: z anglického „zvláštní efekty“, přičemž zkratka FX odkazuje k dirigentovým iniciálám), rozhodně by si ji měl osvojit,“ napsal o něm pro deník The Times kritik Neil Fisher. „Jeho empatická muzikalita a cit pro barvu někdy vykouzlí tak překvapivé momenty, že sami hráči vypadají ohromeně.“ Syn respektovaného varhaníka Daniela Rotha, vyhledávaný pro své strhující charisma, invenční dramaturgii a do hloubky promyšlenou interpretaci, zavítal loni v rámci 77. ročníku Pražského jara do České republiky vůbec poprvé.

PROGRAM
César Franck: Prokletý lovec, symfonická báseň FWV 44
César Franck: Symfonické variace pro klavír a orchestr FWV 46
Claude Debussy: Moře (La Mer)
César Franck: Symfonie d moll FWV 48

INTERPRETI
Les Siècles
François-Xavier Roth – dirigent
Bertrand Chamayou – klavír