O nás

Partneři festivalu

Za finanční podpory

Ministerstvo kultury České republiky je tradičně silným finančním partnerem Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro, nejvýznamnějšího hudebního festivalu v České republice. Je též zakladatelem obecně prospěšné společnosti Pražské jaro, která vznikla v roce 2001 z transformací příspěvkové organizace Ministerstva kultury. V listopadu roku 2022 bylo partnerství posíleno smlouvou, díky níž Pražské jaro získá každoročně částku 30 mil. Kč, pokud budou splněny všechny nezbytné podmínky. To pořadatelům festivalu výrazně napomáhá při vyjednávání se zahraničními partnery, jejichž angažmá jsou plánována na léta dopředu.

Pan Martin Baxa, ministr kultury České republiky, je předsedou Správní rady Pražského jara, o.p.s.

Za finanční podpory ve výši 15 mil. Kč

Hlavní město Praha je tradičním finančním partnerem festivalu, jehož název v sobě již bezmála 80 let hrdě nese jméno města. Kontinuální podpora municipality je pro hudební přehlídku se světovým renomé zcela zásadní právě proto, aby mohla město reprezentovat tak, jak je od ní očekáváno – tedy s naplněním  vysoké umělecké a pořadatelské hodnoty, dramaturgicky pestré nabídky a mimořádných zážitků, které diváci během koncertní sezóny nezažijí.

Je nám ctí, že pan Bohuslav Svoboda, primátor hl. m. Prahy, se stal v roce 2023 členem Správní rady festivalu.

Roky končící čtyřkou mají v české hudbě podobný význam jako osmičkové roky pro český národ a stát. Jeden takový čtyřkový rok před sto lety odstartoval tradici oslav Roku české hudby. Stalo se tak u příležitosti stého výročí narození Bedřicha Smetany. Pražské jaro si dalo za cíl oslavit rok 2024 nejen skrze autory minulých století, ale poukázat také na výjimečné skladatelské osobnosti současnosti (na festivalu zazní například díla Kryštofa Mařatky či Miroslava Srnky) a žít i hudební současností.

Zahajovací koncert, kde zazní erbovní dílo festivalu, Smetanova Má vlast v podání Berlínských filharmoniků a jejich šéfdirigenta Kirilla Petrenka, bude tou nejlepší oslavu 200 let od narození Bedřicha Smetany. Partnerem zahajovacího koncertu je generální partner festivalu, Skupina ČEZ.

Druhým projektem oslav Bedřicha Smetany je koncertní provedení jeho slavnostní opery Libuše, které se dvou provedení představí Česká filharmonie s dirigentem Jakubem Hrůšou, sólisty Kateřinou Kněžíkovou, Adamem Plachetkou a dalšími.

Generální partner

V lednu 2024 bylo za přítomnost ministra kultury Martina Baxy, předsedy Správní rady obecně prospěšné společnosti Pražské jaro, a generálního ředitel Skupiny ČEZ Daniela Beneše slavnostně podepsáno memorandum o vzájemné spolupráci. Skupina ČEZ se tak stala novým generálním partnerem Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro. Toto memorandum podtrhuje význam sponzorství a společenské odpovědnosti firem pro kulturu – symbolicky právě v Roce české hudby.

Skupina ČEZ se stává partnerem Zahajovacího koncertu Pražského jara 2024, na němž v podání Berlínských filharmoniků a Kirilla Petrenka zazní erbovní dílo festivalu, Smetanova Má vlast.

Partner festivalu

Velice si ceníme dlouhodobých partnerství, díky nimž se festivalu může umělecky rozvíjet a divákům nabízet to nejlepší ze světa klasické hudby. Právě takové partnerství nás spojuje se společností innogy, s níž prožijeme v roce 2024 již 30. ročník. Tohoto výjimečného spojení si velice vážíme a těšíme se na další desítky společně prožitých uměleckých zážitků.

Společnost innogy je tradičním partnerem Závěrečného koncertu Pražského jara.

Technologický partner

V letech 2016 a 2017 se stala společnost CETIN Generálním partnerem festivalu. Následně zůstala v partnerské struktuře na pozici Technologického partnera. Společnost CETIN je iniciátorem projektu Pražské jaro na Kampě, kde mohou diváci letos již 9. rokem zhlédnout Zahajovací koncert festivalu v té nejvyšší možné kvalitě. Genius loci pražského parku, vlahý jarní večer a výjimečná hudba Bedřicha Smetany tak každoročně přiláká tisíce diváků a rodin.

Partneři koncertů

Již přes třicet let podporuje společnost Subterra Mezinárodní hudební festival Pražské jaro. Je jednou z nejdéle podporující společností ze soukromého sektoru. V roce 2024 se stala partnerem koncertu Rytmus a temperament, na němž zahraje Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK pod taktovkou Tomáše Braunera díla Leonarda Bernstein, George Gershwina a Ericha Wolfganga Konrgolda. Sólového partu v Korngoldově Houslovém koncertě se ujme Carolin Widmann.

Pražské jaro 2024 přichází s novinkou v podobě projektu pro mladší publikum a náctileté. SpringTeen, den plný nejrůznějších workshopů a koncertů završí open-air koncert v zahradách Anežského kláštera. A právě v Anežském klášteře budou mít diváci a návštěvníci možnost setkat se s Yumim, dvourukým robotem společnosti ABB, která se stala partnerem tohoto projektu.

Mediální partneři

Generální mediální partner

Generální mediální partner, veřejnoprávní Česká televize, je s festivalem spojena již od nepaměti. Každoročně svým divákům přináší živý přenos Zahajovacího koncertu, pravidelné každodenní festivalové zpravodajství Echo Pražského jara, reportáže a rozhovory z tiskových konferencí, festivalových koncertů a další eventů. Ve spolupráci s Českou televizí také vznikly některé výjimečné dokumenty o osobnostech světové klasickohudební scény – v roce 2017 například vznikl unikátní dokument o Danielu Barenboimovi a jeho nastudování Mé vlasti, s níž zahájil Pražské jaro 2017. Dokument vznikl v režii Martina Suchánka.

Hlavní mediální partner

Český rozhlas – hlavní mediální partner festivalu se každoročně podílí na zprostředkování uměleckých prožitků svým posluchačům formou živých přenosů přímo festivalových koncertů. Ze záznamu pak uvádí další koncerty festivalu. Český rozhlas je úzce spojen také se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, který je pravidelným hostem festivalu.

Výjimečnou mediální podporu poskytuje festivalu Pražské jaro nakladatelství Economia. Ve spolupráci s Hospodářskými novinami vznikají také dvě unikátní přílohy novin, které pojednávají o jednotlivých koncertech festivalu či přináší rozhovory s umělci. Spolupráce probíhá také v online prostoru na aktuálně.cz či dalších.

Oficiální automobil

Flotila bezmála desíti luxusních limuzín, z velké části elektrických či hybridních, každoročně křižuje v květnu Prahu a zajišťuje nezbytný komfort umělcům festivalu, pořadatelskému týmu festivalu pak ulehčuje logistiku a organizace přehlídky. Každoročně se Merecedes-Benz České republiky stává partnerem cross-overové koncertu festivalu, který se koná v prostorách Mercedes Fora na Chodově. V letošním roce se tam 23. května uskuteční koncert saxofonistky Camilly George.

Pod záštitou

S podporou

Ve spolupráci

Pražské jaro je členem