Do Prahy se sjedou mladí hudebníci z celého světa

Do Prahy se začátkem května sjede 98 mladých hudebníků z 23 zemí světa, aby se zúčastnili Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro, která se letos uskuteční v oborech fagot a klarinet. Nyní jsou známy výsledky tzv. předkola, v němž renomovaní čeští hudebníci vybrali ty, kteří budou pozváni do Prahy.

Výběr probíhal na základě zaslané videonahrávky, přičemž pro zachování anonymity komise poslouchala pouze zvukovou stopu, zatímco pracovník sekretariátu soutěže sledováním obrazu ověřoval, že nahrávka není sestříhána a interpretem je skutečně daný uchazeč. „Myslím, že jsme měli dobré uši a že soutěž bude zcela jistě velmi kvalitní. Můžeme se všichni těšit,“ zhodnotil klarinetista Vlastimil Mareš po výběrovém předkole.

Do fagotové soutěže se hlásilo 169 mladých hudebníků z 34 zemí světa, na základě výběrového předkola bude do Prahy pozváno 50 hráčů z 19 zemí. Českou republiku budou reprezentovat tři hudebníci.

V oboru klarinet přihlášku zaslalo 215 talentů z 36 zemí, pozvání do Prahy nyní obdrží 48 hudebníků ze 17 zemí. Českou republiku bude zastupovat pět klarinetistů.

Tříkolová soutěž proběhne mezi 8. a 14. květnem. Všechna kola jsou přístupna veřejnosti, největšímu zájmu se tradičně těší finálová kola, kde soutěžící vystoupí za doprovodu symfonického orchestru ve Dvořákově síni Rudolfina.