Do soutěže se přihlásilo 157 mladých hudebníků z 35 zemí světa

Pražské jaro obdrželo do 74. ročníku mezinárodní hudební soutěže celkem 77 přihlášek v oboru viola a 80 přihlášek v oboru trombon. Mladých hudebníků do 30 let se v oboru viola přihlásilo nejvíce z Číny, Jižní Koreje a Spojených států amerických. V oboru trombon eviduje interpretační soutěž nejvíce přihlášených z České republiky, Polska a Německa. Celkově se v obou oborech hlásí mladí interpreti z 35 zemí.

„Vždy netrpělivě čekám do uzávěrky přihlášek se zvědavostí, jak velký zájem bude o vypsané obory nadcházejícího ročníku. Do každého nástroje se tentokrát hlásí osm desítek účastníků doslova z celého světa. Je to počet, ze kterého se na základě poslechu nahrávek vyberou ti nejlepší, které uslyšíme živě v květnu při jejich soutěžních vystoupeních. Na všechny pozvané se už velice těším,“ říká předseda stálé soutěžní komise Michal Kaňka.

„Kdykoliv mluvím s kolegy ze zahraničních festivalů, všichni jsou nadšeni z hvězdných jmen naší mezinárodní poroty. Když nyní po sečtení přihlášek vidíme, jak velký zájem ve světě naše soutěž vyvolává, jsem si jist, že se máme na co těšit,“ uvádí Pavel Trojan, ředitel festivalu Pražské jaro.

Veřejná část soutěže se uskuteční od 7. do 14. května v Praze. Finálové kolo v oboru viola je naplánováno na sobotu 13. května 2023 v Rudolfinu, kdy Filharmonii Hradec Králové povede Robert Kružík. Finále trombonu bude v neděli 14. května 2023 v Obecním domě s PKF-Prague Philharmonia a s dirigentem Ondřejem Vrabcem.

Předsedou violové poroty je Antoine Tamestit (Francie) a členy Kristina Fialová (ČR), Garth Knox (Irsko), Pavel Nikl (ČR), Cynthia Phelps (USA), Lars Anders Tomter (Norsko) a Tabea Zimmermann (Německo).

Porotě v oboru trombon předsedá Zdzisław Stolarczyk (Polsko) a členy jsou Zoltán Kiss (Maďarsko), Robert Kozánek (ČR), Fabrice Millischer (Francie), Lukáš Moťka (ČR), Oliver Siefert (Německo) a Jeremy Wilson (USA).