Festivalové rádio Českého rozhlasu Vltava

Má vlast 2018

Má vlast nechybí na festivalu každý rok. Loňská patřila opět po čase České filharmonie. Původně ji měl dirigovat Jiří Bělohlávek, provedení ale nakonec řídil Tomáš Netopil.

Symfonický orchestr Českého rozhlasu

Symfonický orchestr Českého rozhlasu letos účinkuje na velkém koncertě k výročí Hectora Berlioze. Vloni účinkoval na koncertu k výročí založení Izraele, kde nemohl chybět jubilant Leonard Bernstein a jeho symbolická Symfonie č. 3 „Kadiš“. Pod taktovkou Tomáše Braunera, s recitátorem Vladimírem Polívkou, sopranistkou Pavlou Vykopalovou, Pražským filharmonickým sborem zazněla a sborem Pueri Gaudentes.

William Christie

William Christie je jednou z letošních festivalových hvězd a jeho koncert nabídneme v přímém přenosu 27. 5. Letos přijíždí se svým souborem Les Arts Florissant a ústředním tématem bude jubilant Haydn. Před dvěma lety na festival zavítal s Orchestrem osvícenského věku a hlavním bodem byl jeho oblíbený Jean Philippe Rameau. Mimo jiné suita z opery Galantní Indové.

Světové premiéry

K Pražskému jaru patří premiéry skladeb soudobých českých autorů. Letos jich bude pět a všechny postupně nabídneme v záznamech koncertů, jejich autory jsou Šimon Voseček, Ondřej Kukal, Jakub Rataj, Miroslav Srnka a Andrea Vöröšová. Vloni zazněla ve světové premiéře např. skladba Luboše Mrkvičky For Large Ensemble – Part D. V podání souboru Klangforum Wien.

Připomínky stého výročí republiky

Loňský rok byl česko-slovenský, logicky patřil 100. výročí založení Československa. Na závěrečném koncertu zahrála Slovenská filharmonie nejen původní federální hymnu Kde domov můj? a Nad tatrou sa blýska, ale Fibichova Komenského za Česko, Janáčkovu Symfonietu za Moravu a Žalm země podkarpatskej Eugena Suchoně za Slovensko. Poslechněte si ho pod taktovkou Jamese Juda s tenoristou Janem Vacíkem a Slovenským filharmonickým sborem.

Pražské jaro 1946