Finále klavírní soutěže dnes večer

Koncertem ve Dvořákově síni pražského Rudolfina dnes večer vyvrcholí také soutěž Pražské jaro v oboru klavír. Připomeňme, že do soutěže se přihlásilo 160 mladých talentů z celého světa. První kolo proběhlo online – mezinárodní porota v něm na základě poslechu zaslané videonahrávky vybrala deset klavíristů, kteří postoupili do druhého kola.

 

Druhého kola se soutěžící zúčastnili již osobně – proběhlo v pondělí 10. května a představilo se v něm sedm klavíristů z Jižní Koreje, dva z České republiky a klavíristka z Japonska.

 

Do středečního semifinále postoupilo pět klavíristů, kteří své síly poměřili v disciplíně komorní hudby – dva z Jižní Koreje, klavíristka z Japonska a dva čeští reprezentanti – Matouš Zukal a Vojtěch Trubač.

 

Do dnešního finále postoupili tři klavíristé, jež doprovodí Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK pod taktovkou Marka Šedivého. Zároveň bylo uděleno čestné uznání Vojtěchu Trubačovi. V 18 hodin uslyšíme v podání Matouše Zukala Beethovenův Koncert pro klavír a orchestr č. 4 G dur. Následovat bude v 19 hodin korejský klavírista Lee Jaeyoung, který zahraje Čajkovského Koncert pro klavír a orchestr č. 1 b moll a třetí finalista Lee Dongha v přibližně 20 hodin přednese Beethovenův Koncert pro klavír a orchestr č. 4 G dur. Koncerty mohou diváci sledovat v přímém přenosu na webu festival.cz.

 

klavírní porotě zasedli renomovaní klavíristé v čele s Garrickem Ohlssonem, který je předsedou poroty. Dále v ní zasedá Gabriele Leporatti z Itálie, Ivo Kahánek z České republiky, Kevin Kenner z USA, Martin Kasík z České republiky a Olga Kern zastupující Rusko a USA. Členem poroty je také Ian Fountain, který se z důvodu pandemie nemohl účastnit soutěže osobně a veškerá vystoupení sleduje online.