Pražské jaro vyvrcholí uvedením Mahlerovy Symfonie tisíců
Letošní 80. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro míří do svého velkého finále. Dne 2. a 3. června vyvrcholí provedením Osmé symfonie Gustava Mahlera pod taktovkou Semjona Byčkova. Monumentální dílo zazní ve Smetanově síni Obecního domu v podání České filharmonie, Českého filharmonického sboru Brno, Pražského filharmonického sboru, Kühnova dětského sboru a sólistů Sarah Wegener (soprán), Kateřiny Kněžíkové (soprán), Miriam Kutrowatz (soprán), Stefanie Irányi (mezzosoprán), Jennifer Johnston (mezzosoprán), Davida Butt Philipa (tenor), Adama Plachetky (baryton) a Davida Leighe (bas).
„Jsem touto symfonií posedlý. Nedirigoval bych ji, kdybych jí nebyl posedlý,“ říká o Osmé symfonii Semjon Byčkov. Skladba vznikla za pouhých deset týdnů v létě roku 1906. Mahler v ní propojil latinský hymnus Veni creator spiritus se závěrečnou scénou z Goethova Fausta jako vyjádření spojení mezi křesťanskou vírou a Goethovou symbolickou vizí spásy lidstva skrze lásku. Mahler tehdy svou hudbu blouznivě charakterizoval nikoliv jako hudbu hlasů, ale sluncí a planet.
„Symfonie tisíců“ se stala posledním dílem, jehož premiéry, která se uskutečnila 12. září 1910 v Mnichově, se skladatel dožil. V publiku mnichovské Neue Musik-Festhalle tehdy seděli skladatelé Richard Strauss, Camille Saint-Saëns či Anton Webern, dirigent Leopold Stokowski, který o šest let později řídil americkou premiéru díla, nebo spisovatel Thomas Mann. Ten, silně pohnut dílem, napsal Mahlerovi dopis, v němž jej označil za člověka, který „vyjadřuje umění naší doby v jeho nejhlubší a nejposvátnější podobě“. Na provedení se tehdy podílelo 858 zpěváků a 171 instrumentalistů, odtud přízvisko Symfonie tisíců, které dal dílu organizátor mnichovské premiéry Emil Gutmann.
Na Pražském jaru byla Symfonie tisíců uvedena zatím pouze dvakrát: v roce 1993 v katedrále sv. Víta rámci cyklu Evropské katedrální koncerty pod taktovkou Jiřího Kouta (2 provedení) a v roce 2011 v o2 areně pod taktovkou Christopha Eschenbacha.
V připravovaném provedení na Pražském jaru 2025 se představí výjimečné pěvecké osobnosti, mezi jinými Sarah Wegener, jež si zazpívala Osmou pod taktovkou Kirilla Petrenka, Kenta Nagana nebo Jamese Conlona, či držitelka Ceny Gramophone Jennifer Johnston, která nastudovala Mahlerovu Druhou a Třetí symfonii s Královským orchestrem Concertgebouw a Klausem Mäkelä nebo s Cleveland Orchestra a Vídeňskými filharmoniky pod taktovkou Franze Welsera-Mösta. Tenorového partu se zhostí britská pěvecká hvězda David Butt Philip, jenž má za sebou debuty v Covent Garden, Vídeňské a Bavorské státní opeře a v newyorské MET.
Účinkující na Pražském jaru 2025
Česká filharmonie
Semjon Byčkov (dirigent)
Český filharmonický sbor Brno
Joel Hána (sbormistr)
Pražský filharmonický sbor
Lukáš Vasilek (sbormistr)
Kühnův dětský sbor
Jiří Chvála (sbormistr)
Sarah Wegener (soprán)
Kateřina Kněžíková (soprán)
Miriam Kutrowatz (soprán)
Stefanie Irányi (mezzosoprán)
Jennifer Johnston (mezzosoprán)
David Butt Philip (tenor)
Adam Plachetka (baryton)
David Leigh (bas)
Provedení na Pražském jaru se uskuteční 2. a 3. června od 20.00 ve Smetanově síni Obecního domu.