Bamberger Symphoniker Bamberger Symphoniker Bamberger Symphoniker
Hlasivka_detail_1
Kornetka_P
zpět na program

Bamberger Symphoniker

Datum konání

Pondělí, 13. 5. 2019 od 20.00
Předpokládaný konec koncertu 21.40

Cena

800 - 3 400 Vstupenky vyprodány

Program

  • Bedřich Smetana: Má vlast

Interpreti

  • Bamberger Symphoniker
  • Jakub Hrůša - dirigent

Partneři koncertu

Rohlilie
Rohlilie_detail_1

Zahájení Pražského jara si bez Smetanovy Mé vlasti nedovedeme představit.

 

Bude tomu přesně šedesát let, co se Má vlast stala erbovním dílem zahajovacího koncertu festivalu. Ačkoliv byl tento Smetanův cyklus přítomen již v programu prvního ročníku, pevnou součástí zahajovacího koncertu se stal až roku 1959. Tato mimořádná tradice dokazuje jedinečnost klasické hudby – každý rok posluchači s napětím očekávají, čím je nové provedení Mé vlasti překvapí.

Jakub Hrůša a Bamberští symfonikové

České kořeny

Jakub Hrůša Mou vlast na pražskojarním festivalu uvedl již v roce 2010 s PKF – Prague Philharmonia. Tentokrát stane v čele Bamberských symfoniků. A to nejen proto, že je od roku 2016 jejich šéfdirigentem a Mou vlast s nimi nedávno i nahrál. Orchestr je pro tuto příležitost zajímavý i svým zrodem. Vznikl v roce 1946 z odsunutých Němců, hráčů Pražské německé filharmonie, a navzdory vyostřené poválečné situaci se k českým kořenům vždy hlásil a hlásí i dodnes.

„Je úžasné, že tradice tohoto orchestru, který se tehdy podílel tak velkolepou měrou na slávě pražského kulturního života, se podařilo zachovat a přetavit do nového tělesa v Bamberku, patřícího dnes mezi nejlepší orchestry střední Evropy,“ říká Jakub Hrůša. „Jeho hostování na zahájení Pražského jara je pro mě tedy nejen hudebně, ale vlastně i z hlediska historie velmi krásnou symbolickou návštěvou původního domova – a pod mým vedením svým způsobem dvojnásob zajímavým. Za sebe mohu říci, že společně s ,mými´ muzikanty dnes již po nahrávání a několikanásobném uvádění cyklu v Bamberku i jinde považujeme Smetanovu hudbu za vlastní a zcela autenticky dýcháme její hudební vzduch – ostatně podobně samozřejmý byl Smetanův vztah ke staleté německé hudební kultuře. Reprezentujeme tak střední Evropu způsobem, o kterém věřím, že má větší smysl než úzkoprsé lpění na výlučnosti kulturních výdobytků omezovaných politickými hranicemi. Má vlast je samozřejmě velmi a významně česká, ale její působivost tkví v hlubších a širších kořenech“, doplňuje Jakub Hrůša.

Bamberští symfonikové jsou jedním z nejzcestovalejších německých těles: jejich charakteristicky temný, kompaktní a výrazný zvuk sklízí obdiv posluchačů po celém světě. Ve zmíněném období se orchestr představil ve více než pěti stovkách měst 63 zemí. Okolnostmi svého vzniku připomínají Bamberští symfonikové jakési zrcadlo německých dějin. V roce 1946 se bývalí členové Pražské německé filharmonie spojili s dalšími hudebníky, které válka a její důsledky rovněž přinutily opustit své domovy. Společně pak založili Orchestr bamberských hudebníků, záhy poté přejmenovaný na Bamberské symfoniky. Když se roku 2016 u příležitosti sedmdesátého výročí založení orchestru ujal šéfdirigentské taktovky český rodák Jakub Hrůša, mělo to přídech mimořádné symboliky. Došlo k obnově životodárného propojení mezi historickými kořeny Bamberských symfoniků a jeho současností.

Přímým přenosem na pražskou Kampu i do kin

Romantické prostředí parku na pražské Kampě bude opět dějištěm open air promítání zahajovacího koncertu.

Od čtvrté hodiny odpolední se jako „předskokani“ představí pět vynikajících souborů základních uměleckých škol z různých koutů České republiky. Vystoupí Akordeonový orchestr Pohoda z Havlíčkova Brodu, Brass Company z Lanškrouna, dechové orchestry Feverband z Prahy a Plzeňanka z Plzně.

Promítání se uskuteční za přispění technologického partnera festivalu – společnosti CETIN a.s. a generálního mediálního partnera – České televize.

Zahajovací koncert bude přenášen také do šesti kin napříč republikou. Diváci mohou přijít do kina Centrum v Havířově, Kotva v Českých Budějovicích, mosteckého Kosmosu, hodonínského kina Svět či kroměřížského Nadsklepí. Zapojí se i pětitisícové město Valašské Klobouky.

Koncert se koná za podpory Velvyslanectví Spolkové republiky Německo v České republice

Velvyslanectví SRN