Ensemble Modern Ensemble Modern Ensemble Modern
zpět na program

Ensemble Modern

Datum konání

Úterý, 2. 6. 2020 od 20.00
Předpokládaný konec koncertu 21.45

Místo konání

DOX+

Program

  • Jiří Kadeřábek: světová premiéra skladby na objednávku Pražského jara
  • Gérard Grisey: Quatre chants pour franchir le seuil

Interpreti

  • Michael Wendeberg - dirigent
  • Melody Louledjian - Soprán

Německý soubor Ensemble Modern je již od 80. let minulého století předním evropským tělesem pěstujícím interpretaci soudobé hudby na nejvyšší úrovni. Na Pražském jaru vystoupí poprvé a ve velkém obsazení představí jedno z vrcholných děl francouzského skladatele Gérarda Griseye.

Gérard Grisey (1946–1998) je zakladatelem a nejvýznamnějším představitelem skladatelského směru tzv. spektrální hudby. Aniž tušil, že komponuje své poslední dílo, vytvořil v něm svůj monumentální umělecký epitaf. Quattre chants pour franchir le seuil (Čtyři zpěvy k překročení prahu) zhudebňují texty pocházející ze čtyř různých světových kultur, jež pojednávají téma smrti z různých aspektů. Dnes legendární dílo trvající přes čtyřicet minut se dočkalo řady vynikajících interpretačních ztvárnění, mj. například s Barbarou Hannigan. V Praze jej uslyšíme se sopranistkou Melody Louledjian a dirigentem Michaelem Wendebergem.

Pro stejné instrumentální obsazení na objednávku festivalu vzniká nové dílo Jiřího Kadeřábka, mladého autora, který má na svém kontě řadu zahraničních úspěchů a pražskému publiku je znám z provedení orchestrálních děl s BBC Symphony Orchestra (Pražské jaro 2012) či v rámci sezóny Symfonického orchestru Českého rozhlasu. V repertoáru Národního divadla se s úspěchem uváděla opera Žádný člověk, jež připomíná osud sochaře Otakara Švece, autora Stalinova pomníku na Letné. S napětím je tedy očekávána jeho připravovaná pražskojarní premiéra. „Dokud skladba není dokončená, nelze o ní nic s jistotou prohlásit,“ zůstává Kadeřábek tajnosnubný. „Vždy mám samozřejmě určitá tvůrčí východiska, ale ta se můžou ve finále ukázat jako irelevantní, a nechávám si je tedy raději pro sebe. Důsledné naplňování nějakého ‚statementu‘ by byla strašná tvůrčí nuda!“ Kadeřábek není autorem, který by sázel na osvědčené koncepty, každou skladbu považuje za výzvu vydat se neprobádanými cestami. Máme se tedy na co těšit!

Ensemble Modern byl založen v roce 1980 členy Junge Deutsche Philharmonie a sídlí ve Frankfurtu nad Mohanem. Je organizován demokraticky, o všech projektech rozhodují sami hudebníci. V současné době má soubor 21 stálých sólistů pocházejících z různých zemí světa. Kromě koncertních produkcí soubor spolupracuje na operních a multimediálních projektech, nabízí mistrovské kurzy a zve mladé skladatele z celého světa na umělecké stáže. Během své kariéry soubor intenzivně spolupracoval nejen se světoznámými skladateli (např. John Adams, George Benjamin, Peter Eötvös, Heiner Goebbels, Mauricio Kagel, György Kurtág, Helmut Lachenmann, György Ligeti, Karlheinz Stockhausen, Steve Reich, Frank Zappa), ale také objevil řadu mladých talentů.

Poslechněte si ukázku z "Quattre chants pour franchir le seuil"

Quattre chants pour franchir le seuil: La mort del'ange

Quattre chants pour franchir le seuil: La mort de la voix

Quattre chants pour franchir le seuil: Berceuse