FOK & Alexander Vedernikov FOK & Alexander Vedernikov FOK & Alexander Vedernikov
Hlasivka
Hlasivka_detail_1
zpět na program

FOK & Alexander Vedernikov

Datum konání

Úterý, 28. 5. 2019 od 20.00
Předpokládaný konec koncertu 21.50

Cena

300 - 900 Vstupenky vyprodány

Program

  • Jean Sibelius: Koncert pro housle a orchestr d moll op. 47
  • Sergej Prokofjev: Alexandr Něvský. Kantáta pro mezzosoprán, smíšený sbor a orchestr op. 78

Interpreti

  • Symfonický orchestr hl.m. Prahy FOK
  • Alexander Vedernikov - dirigent
  • Emmanuel Tjeknavorian - housle
  • Lucie Hilscherová - mezzosoprán
  • Pražský filharmonický sbor
  • Jaroslav Brych - sbormistr
Rohlilie
Grenadilla_detail_2

Slyšet Prokofjevovu kantátu Alexandr Něvský patří ke strhujícím zážitkům.

 

Její sugestivnost a dramatičnost je nadčasová. Dokazuje, jaké umělecké výše dosahovala filmová hudba před osmdesáti lety. Zazní v nastudování jednoho z nejvyhledávanějších dirigentů ruské hudby Alexandra Vedernikova.

K Vedernikovým výjimečným počinům patří oživení lesku a slávy Velkého divadla v rodné Moskvě, jehož byl hudebním ředitelem a šéfdirigentem v letech 2001–2009. Spolupracuje s vyhlášenými operními domy celé Evropy, podílel se též na představeních newyorské Metropolitní opery a je zván na přední operní festivaly. V letošní sezóně se ujal funkce šéfdirigenta Královské dánské opery. „Vedernikov inspiroval hudebníky, aby dali průchod vnitřní pudové divokosti a ty nejvýbušnější části poháněli touto elementární silou. Ve všem tom žáru současně vyrovnával a tvaroval textury i fráze s manikúrní přesností,“ napsal v roce 2013 kritik britských Timesů o provedení Stravinského Svěcení jara s BBC Symphony Orchestra, s nímž tento ruský dirigent velmi úzce spolupracuje.

Významný sólový part v Prokofjevově kantátě bude svěřen české mezzosopranistce Lucii Hilscherové. „Kvůli rozsáhlému provozovacímu aparátu se toto hluboké a expresivní dílo uvádí jen zřídka, asi i proto patří jeho interpretace k tajným snům nejedné mezzosopranistky,“ říká Hilscherová, která je laureátkou pěveckých soutěží Cantilena Bayreuth, Musica Sacra Competition v Římě a Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech. V příštím roce ji čeká uvedení Janáčkovy Glagolské mše pod taktovkou sira Johna Eliota Gardinera.

Jak dokládá citace z rozhovoru pro britský Guardian, Vedernikov má blízko i k Sibeliově hudbě – jeho houslový koncert zazní v první polovině tohoto koncertu. „‚Severskost‘ znám dobře z cestování po širých zimních pláních mezi Moskvou a Petrohradem. Cítíte to v atmosféře té hudby. Víte, všechno je tam tak trochu bledé, léto není moc dlouhé, nejsou tam dramatické barvy a vše je tlumené. Severská příroda je poněkud smutná, melancholická. A tyto jemné barvy Sibelius úžasným způsobem zachytil.“

Sólistou bude rakouský houslista arménského původu Emmanuel Tjeknavorian, který na sebe výrazně upozornil roku 2015, kdy získal druhou cenu a k tomu ocenění za nejlepší interpretaci právě Sibeliova Houslového koncertu na Mezinárodní houslové soutěži Jeana Sibelia v Helsinkách. Bylo mu tehdy dvacet a byl to fenomenální úspěch. Odborná kritika vyzdvihuje jeho krystalicky čistou intonaci a expresivitu, výstižně charakterizoval houslistovu hru deník Süddeutsche Zeitung (leden 2018): „Elegantní virtuozita, okouzlující rytmus a nezvyklý cit pro bohatství barev.“ Tento mladý houslista se už může pochlubit koncertováním s tak významnými orchestry, jako jsou třeba Camerata Salzburg, Vídeňská filharmonie, Bruckner Orchester Linz, Symfonický orchestr Finského rozhlasu nebo Mnichovský komorní orchestr. Evropská organizace koncertních síní ho zařadila do série koncertů mladých hvězd, s níž je spojeno turné po renomovaných sálech, vídeňský Konzerthaus ho zvolil do své nadační řady s názvem Velký talent a stejně tak se představil v debutové řadě Berlínské filharmonie. Tjeknavorian hraje na vzácné housle Antonia Stradivariho z roku 1698.