FOK & Pietari Inkinen FOK & Pietari Inkinen FOK & Pietari Inkinen
Rohlilie_detail_1
Grenadilla_detail_2
zpět na program

FOK & Pietari Inkinen

Datum konání

Pondělí, 20. 5. 2019 od 20.00
Předpokládaný konec koncertu 21.50

Cena

250 - 700 Vstupenky vyprodány

Program

  • Jean Sibelius: Král Kristian II., suita op. 27 (česká premiéra)
  • Petr Eben: Koncert pro klavír a orchestr
  • Dmitrij Šostakovič: Symfonie č. 5 d moll op. 47

Interpreti

  • Symfonický orchestr hl.m. Prahy FOK
  • Pietari Inkinen - dirigent
  • Terezie Fialová - klavír
Hlasivka_detail_2
Kornetka_P

Finský dirigent Pietari Inkinen už svým prvním koncertem na Pražském jaru 2015, kterým byl inaugurován do pozice šéfdirigenta Pražských symfoniků FOK, vytyčil umělecké vize svého působení v čele tohoto orchestru. V české premiéře tehdy uvedl dílo svého krajana, finského skladatele Einojuhaniho Rautavaary a rovněž zařadil Štafetu Jana Hanuše, význačného českého autora druhé poloviny 20. století. V objevování skrytých klenotů finské i české hudby pokračoval v následujících sezónách. Pražské publikum se tak dočkalo nejen české premiéry Sibeliovy chorální symfonie Kullervo, ale pravidelně se setkává též s díly méně hraných českých autorů, jako je třeba Ladislav Vycpálek nebo Josef Bohuslav Foerster. Také v zahraničí se věnuje propagaci českých autorů, především Bohuslava Martinů – před časem v Miláně uvedl jeho Koncert pro dva klavíry a v roce 2018 v Kolíně nad Rýnem autorův Druhý houslový koncert se skvělou sólistkou Carolin Widmann.

Vize česko-finského dialogu stojí v základu i tohoto koncertu. Přinese českou premiéru suity Jeana Sibelia Král Kristian II., která v hudbě barvitě rozehrává dramatický příběh lásky mocného vládce Dánska, Švédska a Norska, jenž se zamiluje do prosté holandské dívky. Českou hudbu bude reprezentovat Koncert pro klavír a orchestr Petra Ebena, který patří k jeho nejlepším dílům. Má všechny znaky žánru – brilantní stylizaci sólového partu, je nabitý strhujícím rytmem, mladistvým elánem a soustředěnou, místy až urputnou energií.

Sólistkou bude mladá klavíristka Terezie Fialová, která na pražské HAMU studovala ve třídě Ivana Klánského, komorní hudbě se věnovala na Hochschule für Musik und Theater v Hamburku u Niklase Schmidta a zúčastnila se řady mistrovských kurzů – například u Menahema Presslera či Emanuela Axe. Kromě sólové dráhy rozvíjí také komorní hru, společně s houslistou Romanem Patočkou a violoncellistou Jiřím Bártou tvoří komorní soubor Eben trio, jenž propaguje mimo jiné tvorbu Petra Ebena. V roce 2012 tento ansámbl obdržel cenu Českého spolku pro komorní hudbu při České filharmonii, v témže roce zvítězil v mezinárodní soutěži komorních souborů v Lausanne a byl poté pozván na akademii mladých umělců prestižního švýcarského festivalu Verbier. Zde pianistka premiérovala dílo Edwarda Nesbita Like Some Forgotten Music.

V druhé polovině koncertu se můžete těšit na strhující Pátou symfonii Dmitrije Šostakoviče. Užívá obrovský, mahlerovský orchestr a v její místy až bizarní zvukovosti a monumentální formě se přízračně odráží soumračná doba počátku Stalinovy diktatury. Tato symfonie krátce po premiéře obletěla celý svět a Šostakovič si upevnil pověst velkého symfonika mezinárodního formátu.