Isabelle Faust Isabelle Faust Isabelle Faust
Hlasivka_detail_2
Kornetka_detail_1
zpět na program

Isabelle Faust

kompletní provedení Bachových houslových sonát a partit

Datum konání

Sobota, 18. 5. 2019 od 19.00
Předpokládaný konec koncertu 22.00

Cena

800 - 1 200 Vstupenky vyprodány

Program

  • Johann Sebastian Bach: Sonáty a Partity pro sólové housle BWV 1001–1006

Interpreti

  • Isabelle Faust - housle
Grenadilla
Hlasivka

„Moc bych si přála poznat Bacha, jeho způsob komponování, úvahy, hudební myšlení. Nedovedu si dost dobře představit jeho rozpoložení mysli, když psal tyto sonáty a partity. Jak ho mohlo vůbec napadnout napsat něco tak neslýchaně polyfonního pro sólové housle!“ svěřila se německá houslistka Isabelle Faust listu The Guardian v dubnu 2017. Komplet Bachových sonát a partit natočila v letech 2010–2012 pro Harmonia Mundi a dodnes patří nahrávka k jejich bestsellerům.

V červnu roku 2013 uzavřel šéfredaktor časopisu Harmonie svou obdivnou recenzi na její nahrávku Bachových sonát a partit slovy: „Kéž by některý český promotér nalezl odvahu a pozval Isabellu Faust provést celý cyklus!“ Netušil, že se jeho přání nakonec vyplní a že to bude právě na Pražském jaru při jejím festivalovém debutu. Pražskojarní publikum se potká se svrchovaným uměním Isabelly Faust v jeho nejniternější podobě: jen Bach a ona.

Isabelle Faust posluchače fascinuje překrásným tónem svých proslulých stradivárek a hlubokým ponorem do každého díla. Vydané noty jí nestačí, studuje autografy, čte skladatelovu korespondenci a další dokumenty, aby do sebe nasála proces tvorby a aby se co nejvíce přiblížila skladatelově představě. Neustále si klade otázky, má otevřenou mysl a nesmírnou uměleckou zvídavost.

Žádná z jejích nahrávek nezůstala bez ocenění, často mnohonásobných. K nedávným úspěchům patří titul Nejlepší album roku 2017 dle časopisu Gramophone, a to za Mozartovy koncerty s Il Giardino Armonico a Giovannim Antoninim. K výjimečným starším snímkům pro Harmonia Mundi patří houslové koncerty Beethovena a Berga, které houslistka natočila s Claudiem Abbadem.

Je fanouškem vinylových desek a netají se obdivem k Duku Ellingtonovi. Kdyby si měla vybrat, na jaký další nástroj by chtěla hrát, pak by to byl buď přirozený lesní roh, anglický roh nebo fagot. „Pokaždé, když slyším v nějaké velké symfonii sólo anglického rohu, dostanu husí kůži,“ svěřila se listu The Guardian.