Jan Čmejla Jan Čmejla Jan Čmejla
zpět na program

Jan Čmejla

Datum konání

Neděle, 24. 5. 2020 od 11.00
Předpokládaný konec koncertu 12.10

Místo konání

HAMU, Sál Martinů

Cena

300
Poslední vstupenky

Program

  • Ludwig van Beethoven: Sonáta pro klavír č. 18 Es dur op. 31/3
  • Fryderyk Chopin: Nokturno H dur op. 32 č. 1
  • Fryderyk Chopin: Nokturno cis moll op. posth.
  • Fryderyk Chopin: Barcarola Fis dur op. 60
  • Sergej Prokofjev: Sonáta pro klavír č. 7 B dur op. 83 "Stalingrad"

Interpreti

  • Jan Čmejla - klavír

Jan Čmejla (*2003) patří k velkým nadějím české klavírní školy. Hře na klavír se věnuje od svých šesti let, o dva roky později začal i se studiem skladby. Své první hudební vzdělání získal na ZUŠ Ilji Hurníka a na Gymnáziu a hudební škole hl. m. Prahy, kde studoval pod vedením Taťány Vejvodové a Lukáše Klánského. Od roku 2018 studuje hru na klavír na Pražské konzervatoři pod vedením Evy Boguniové.

Jan má za sebou řadu vítězství v hudebních soutěžích jako například Mezinárodní soutěž Virtuosi per musica di pianoforte v Ústí nad Labem (2013, 2018), Chopin for the Youngest (2015), Mezinárodní Novákova klavírní soutěž (2015), Mezinárodní klavírní soutěž Petera Toperczera Košice (2017; 2. cena), Beethovenovy Teplice (2018) a Concertino Praga (titul absolutního vítěze ročníku 2019). Je držitelem prestižního ocenění Zlatý oříšek (2013) udělovaného nejtalentovanějším dětem České republiky a ocenění Kern Foundation Prize vynikající ruské pianistky Olgy Kern.

Díky svým soutěžním úspěchům měl příležitost vystoupit s Filharmonií Brno, opakovaně se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK či Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu. V březnu 2019 vystoupil se sólovým recitálem v National Bohemian Hall v New Yorku a Kennedyho Centru ve Washingtonu v rámci prestižního koncertního cyklu Millennium Stage. Na podzim 2019 natočil své první album, jež vydává Radioservis Českého rozhlasu.

Jeho uměleckým vzorem je čínský klavírista Lang Lang, s nímž se osobně poznal ve Vídni jako účastník programu Allianz Junior Music Camp 2015, který je každoročně určen desítce vybraných talentů z celého světa.

Tři ikoničtí skladatelé

„Svůj pražskojarní program jsem složil ze tří ikonických skladatelů klavírní hudby,“ říká Jan Čmejla. „Nejprve zazní hudba Ludwiga van Beethovena, od nějž jsem zvolil jednu z jeho klavírních sonát, které jsou důležitou součástí repertoáru každého klavíristy a zároveň důkazem Beethovenovy geniality.“

Na recitálu mladého klavíristy nemůže chybět Fryderyk Chopin – snad nejčastěji uváděný autor klavírní hudby. „Vybral jsem dvě kontrastní nokturna. Jedno z nich je plné lásky a sladkých melodií, druhé představuje spíše smutek a tragičnost. Chopina ukončím Barkarolou Fis dur, což je podle mého názoru jeho nejkrásnější skladba,“ vyznává se Čmejla.

Kontrastem k předešlým skladbám bude sedmá sonáta Sergeje Prokofjeva, někdy přezdívaná jako „Stalingrad“. „Je pro mě neuvěřitelné, jak byl Prokofjev schopný posunout klavírní hudbu na úplně jinou úroveň. Myslím, že pro posluchače bude zajímavé vidět rozdíl mezi tím, jak psal v sonátové formě Beethoven a jak o 140 let později Prokofjev. První věta je velmi neklidná a temná – hned po prvních taktech jsou patrné válečné výstřely a výkřiky. Druhá věta začíná líbeznou melodií, která postupně přechází v bolest a válečnou tragédii plnou beznaděje, strachu a nekonečného pochodování nepřítele. Ve třetí větě nastává náhlý obrat a triumfálně výbušný závěr,“ popisuje Čmejla.

Mým záměrem bylo vytvořit program, který má určitou strukturu, ale přitom je rozmanitý. Vybral jsem skladby, které mi jsou blízké, a budu si přát, abych svou interpretací oslovil posluchače,“ uzavírá.