Lukáš Sommer živě z Národního technického muzea Lukáš Sommer živě z Národního technického muzea Lukáš Sommer živě z Národního technického muzea
zpět na program

Lukáš Sommer živě z Národního technického muzea

„Představit svou autorskou tvorbu na Pražském jaru v ucelené podobě je jednou z největších uměleckých výzev, před kterou jsem kdy stál. Idea dramaturgie stojí na kytarách, mé lásce k nim a na nemožnosti vydržet u jedné jediné. Je to právě ručně vyráběný nástroj, jeho osobitý zvuk, který mě inspiruje při tvorbě,” uvedl Lukáš Sommer.

Datum konání

Neděle, 31. 5. 2020 od 20.00

Interpreti

  • Lukáš Sommer - kytara
  • Jan Mikušek - kontratenor
  • Ondřej Havelka - moderátor

Partner koncertu

Program

Hommage à Jan Kaplický

Tramín – vzpomínka na Mikulov

Neopouštěj mě

Por caminos de Sagunto

Windsurfing – pocta Pavlu Steidlovi

Over the Rainbow

Indiana

Sonnet 90

Regina Coeli

Bezvětří – fantazie na báseň Víta Slívy

Druhý dopis otci

Lukáš Sommer

Tento multižánrový skladatel, kytarista, aranžér a improvizátor je stěží přehlédnutelnou osobností naší hudební scény. Úspěchy sklízí jako skladatel a koncertní kytarista také na zahraničních evropských a zejména amerických pódiích. Ve své skladatelské tvorbě vychází z tradice evropské kompoziční školy, kterou obohacuje o ingredience netradičních skladebných postupů. Rád se vydává za hranice klasické hudby a snaží se propojit vlivy etnické, jazzové a klasické hudby. Jen za poslední půlrok mu bylo premiérováno pět kompozic.

Lukáš začal komponovat hudbu jako samouk už ve třinácti letech. Konzervatoř v rodném městě České Budějovice vystudoval v oborech hra na kytaru a skladba, krátce navštěvoval kompoziční obor na Pražské konzervatoři a poté studoval skladbu ve třídě Ivana Kurze na HAMU, kterou absolvoval v roce 2009. Dnes hrají jeho skladby renomovaní čeští a zahraniční sólisté, orchestry a komorní soubory a nemálo děl vzniklo také na objednávku významných festivalů. Patří k nim i Pražské jaro, pro které napsal v roce 2011 Dopis otci. Koncert pro flétnu a komorní orchestr a stal se tak nejmladším osloveným autorem festivalové historie.

Autorský kytarový recitál jako je tento koncert, patří k Lukášovým unikátním projektům. Prezentuje jej od roku 2012 na mnoha pódiích u nás a v zahraničí a odborníci o něm hovoří jako o „časosběrném dokumentu“ (Guitar Magazine 4/2017). Sommer má za sebou loňský autorský debut v Kennedy Center of Performing Arts ve Washingtonu a před sebou sólový recitál v newyorské Carnegie Hall. Od roku 2019 je ambasadorem kytar firmy Strunal Schönbach.

Jan Mikušek

Jako host vystoupí přední kontratenorista Jan Mikušek, cimbalista, zpěvák, herec, dirigent a sbormistr, jenž se pohybuje na naší hudební a divadelní scéně napříč žánry a styly. Na poli opery spolupracuje s Národním divadlem v Praze od roku 2004, kdy zazářil jako Dominik Hašek ve Smolkově opeře Nagano. Věnuje se historicky poučené interpretaci staré hudby a zároveň je jeho velkou vášní hudba soudobých skladatelů, zajímá se o alternativní projekty. Jan Mikušek je spoluzakladatelem Mezinárodního festivalu cimbálu ve Valašském Meziříčí, odkud pochází. Jako aktivní hráč na tento nástroj a jeho zanícený propagátor uvedl desítky premiér skladeb pro cimbál v Česku i USA. Díl cyklu „Můj pokus o mistrovský opus“ s Janem Mikuškem získal pro Českou televizi 1. cenu na přehlídce Prix Circom 2017 v hudební kategorii.