Neue Vocalsolisten Stuttgart Neue Vocalsolisten Stuttgart Neue Vocalsolisten Stuttgart
Tubachovec Bojovný
Paroháček Horlivý
zpět na program

Neue Vocalsolisten Stuttgart

Haas / Bertelli / Sciarrino

Datum konání

Středa, 16. 5. 2018 od 20.00
Předpokládaný konec koncertu 22.00

Místo konání

Anežský klášter

Cena

500 Vstupenky vyprodány

Program

  • Georg Friedrich Haas: Liebesgedichte
  • Giovanni Bertelli: Le premier jour
  • Salvatore Sciarrino: 12 madrigali

Interpreti

  • Neue Vocalsolisten Stuttgart
Kornatka Pastorální
Tubachovec Bojovný

Neue Vocalsolisten Stuttgart sami sebe nepovažují za sbor, ale spíše komorní soubor tvořený sedmi vokálními sólisty. Na evropské scéně představují vrcholné těleso specializované na interpretaci soudobých kompozic, kladoucích zvláštní nároky a vyžadujících inovativní a kreativní přístup. Neue Vocalsolisten budou na festivalu Pražské jaro hostovat poprvé, představí to nejlepší ze svého současného repertoáru. Všechny tři uváděné skladby vznikly pro Neue Vocalsolisten a byly jimi premiérovány.

Soubor  vznikl v roce 1984 a od té doby v něm působila celá řada špičkových komorních a hudebně divadelních sólistů. Základem souboru je sedm hlasů od vysokého sopránu přes kontratenor až po bas. Zpěváky Neue Vocalsolisten zajímá hudba objevitelská, experimentující, dobrodružná. Každoročně provedou kolem dvaceti nových děl, přičemž vedle etablovaných skladatelů vyhledávají i nové talenty. Navazují spolupráci s instrumentálními soubory, orchestry a operními domy a objevují se na světových festivalech. Společně se skladateli zkoumají nové zvuky, hlasové techniky a vokální výrazové formy, jakož i spojení s hudebním divadlem a možnosti interdisciplinárních spojení. Svým hledačstvím v oblasti vokálního projevu Neue Vocalsolisten jako málokterý soubor ovlivnili podobu soudobé vokální hudby a komorního hudebního divadla.

O skladbách

Přední rakouský skladatel Georg Friedrich Haas ve svých Drei Liebesgedichte uplatnil bohaté zkušenosti se spektrální hudbou ve vokálním sextetu a zhudebnil milostné básně německého expresionistického básníka Augusta Stramma.

Giovanni Bertelli v cyklu Le premier jour inspirovaném tajemnou knihou Codex Seraphinianus pracuje se slovy vytrženými z významových kontextů, jejichž smysl se jakoby rodí z expresivity vokálního projevu. Bertelliho dílo se zdá být přímo ušito na míru souboru a využívá celou šíři jeho dovedností včetně hudebně divadelních.

V druhé části večera pak zazní rozměrný cyklus Salvatore Sciarrina 12 madrigali, ve kterém italský skladatel svým nezaměnitelným stylem zhudebnil haiku japonského básníka 17. století Macua Bašóa.

Koncert Neue Vocalsolisten Stuttgart se koná s finanční podporou Česko-německého fondu budoucnosti.

Česko-německý fond budoucnosti

Poslechněte si...

S. Sciarrino - 12 madrigali