Olga Šroubková & Julian Rachlin
Ilustrace 14
Ilustrace 4
zpět na program

Olga Šroubková & Julian Rachlin

Mozart / Beethoven

Partner koncertu

Datum konání

Středa, 23.5. 2018 od 20.00

Cena

200 - 900
Poslední vstupenky Vstupenky pro Rozkvět
Basilišaj Zasmušilý
Synkopka Madrigalská

Program

  • Ludwig van Beethoven: Coriolan, předehra op. 62
  • Wolfgang Amadeus Mozart: Koncert pro housle a orchestr č. 5 A dur KV 219
  • Ludwig van Beethoven: Symfonie č. 3 Es dur op. 55 "Eroica"

Interpreti

  • PKF – Prague Philharmonia
  • Julian Rachlin (housle, viola) - housle, viola
  • Olga Šroubková - housle
Kubelíček Okvětníkový
Kornatka Pastorální

Upozornění:

 

Vážení posluchači, na přání dirigenta Juliana Rachlina došlo k změně programu v první polovině koncertu. Nově byla zařazena Beethovenova předehra Coriolan, po níž bude následovat Mozartův Houslový koncert č. 5.

Houslistka Olga Šroubková se minulý rok stala jasnou vítězkou Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro, kde ve finálovém klání oslnila porotu provedením houslového koncertu Petra Iljiče Čajkovského. Na svém pražskojarním vystoupení posluchačům přednese Mozartův Houslový koncert č. 5. Jejími hudebními partnery budou hráči orchestru PKF – Prague Philharmonia pod vedením hvězdného houslisty a dirigenta Juliana Rachlina, rezidenčního umělce letošního festivalového ročníku. „S napětím očekávám, jaká bude spolupráce s dirigentem – houslistou, jímž bude pan Julian Rachlin,“ říká Olga Šroubková. „Jelikož Mozartův koncert nesčetněkrát sám interpretoval – bude mít jistě vlastní zajímavé představy o jeho pojetí a doufám, že se oba navzájem co nejlépe doplníme,“ sní mladá houslistka.

„Bude lépe, když tato symfonie, která je rozměrnější, než je zvykem, bude provedena hned na počátku koncertu, než na konci. Snad hned po ouvertuře, árii nebo nějakém koncertu. Ztratila by celou svou působivost, kdyby byl posluchač unaven skladbami, které v koncertu předcházely.“

Toto varování nechal Ludwig van Beethoven (1770-1827) vytisknout do prvního vydání své Symfonie č. 3 Es dur “Eroica“ op. 55. Novátorské dílo, překonávající v mnoha ohledech všechny předchozí symfonie svého autora i jeho předchůdců, bylo na svou dobu skutečně velmi rozměrné. Pro srovnání – jen samotná první věta je téměř stejně dlouhá, jako  některé z Haydnových raných symfonií. Není to však pouze délka, co z ní činní tak výjimečný kus, ale zejména zcela originální práce s hudebními tématy, která se v mnohém stala inspirací celé další generaci skladatelů.

Beethoven svou Eroicu komponoval v zimě let 1803-1804 a je to nepochybně jedno z jeho nejdiskutovanějších děl. Hlavním důvodem je kromě názvu Eroica (Hrdinská) především její podtitul: „složena k uctění památky velkého člověka“. Konkrétní jméno chybí. Ať už jím byl myšlen Napoleon Bonaparte či nikoliv, nic to neubírá na skutečnosti, že je dnes tato skvělá symfonie jedním z nejhranějších děl klasického repertoáru.

 

Olga Šroubková se věnuje hře na housle od čtyř let, kdy ji začala vyučovat její matka Rimma Kotmelová, absolventka Moskevské konzervatoře. Od osmi let pokračovala na Hudební škole hl. města Prahy ve třídě Jiřího Fišera, u nějž následně absolvovala Gymnázium Jana Nerudy s hudebním zaměřením a také Pražskou konzervatoř. Mezi její největší dosavadní úspěchy patří loňské prvenství v mezinárodní hudební soutěži Pražského jara a čtvrté místo na soutěži Michael Hill International Violin Competition na Novém Zélandě. Od roku 2014 studuje na Hochschule für Musik, Theater und Medien Hannover pod vedením Adama Kosteckého.

 

„Pod taktovkou Emmanuela Villauma hrají s nejvyšší citlivostí, na jedničku a s bravurou.“

– Süddeutsche Zeitung

PKF – Prague Philharmonia vznikla v roce 1994 z iniciativy dirigenta Jiřího Bělohlávka (1946-2017), pod jehož vedením se brzy zařadila mezi přední orchestry české i mezinárodní scény. Orchestry pravidelně podniká zahraniční turné a nahrává pro přední hudební vydavatelství. Od sezóny 2015/2016 ji vede francouzský dirigent Emanuelle Villaume.