Pomáháme s Pražským jarem a Českou filharmonií Pomáháme s Pražským jarem a Českou filharmonií Pomáháme s Pražským jarem a Českou filharmonií
zpět na program

Pomáháme s Pražským jarem a Českou filharmonií

Koncert bude mít benefiční charakter. Veřejnou sbírku SOS Česko, kterou vypsala nezisková organizace Člověk v tísni ve snaze řešit dopady opatření zavedených proti šíření koronaviru, mohou posluchači podpořit zasláním příspěvku na transparentní účet nebo prostřednictvím platformy Darujme.cz.

Datum konání

Sobota, 23. 5. 2020 od 20.00

Interpreti

  • Česká filharmonie
  • Tomáš Netopil - dirigent
  • Kateřina Kněžíková - soprán
  • Simona Šaturová - soprán
  • Jan Martiník - bas
  • Adam Plachetka - basbaryton

Program

Wolfgang Amadeus Mozart
Figarova svatba, K 492
předehra, árie, duety a recitativy z opery

Wolgang Amadeus Mozart
Koncert pro flétnu, harfu a orchestr C dur, K 299
II. Andantino

Wolfgang Amadeus Mozart
Don Giovanni, K 527
předehra, árie a duet z opery

Wolfgang Amadeus Mozart
Únos ze serailu, K 384
Martern aller Arten, árie z opery

Wolfgang Amadeus Mozart
Symfonie č. 41 C dur Jupiter, K 551
IV. Molto allegro   

„Víme, že uzavření škol, plošná omezení života a práce i propad ekonomiky dopadají nejdříve a zvlášť silně na ty nejzranitelnější: rodiny s jedním rodičem, domácnosti žijící dlouhodobě na hranici chudoby, lidi s nízkým vzděláním a kvalifikací, děti ze sociálně vyloučených rodin,“ říká Šimon Pánek, ředitel společnosti Člověk v tísni. „Pomáháme ve vzdělávání dětem a rodičům, kteří by se měli učit online, ale online nejsou; naše dluhové, finanční a sociální poradenství řeší případy lidí, kteří nedosáhnou na deklarované podpory, nebo jsou v nesnázích, neví, neumí. V případech, kde není jak jinak pomoci, vydáváme potravinové balíčky. Předpokládáme, že pro ty nejpostiženější bude podobné podpory a pomoci v nějaké míře potřeba ještě půl roku až rok, možná i déle,” upřesnil Pánek.

Jak lze přispět:

  • Online na www.darujme.cz/SOSCesko 
  • Převodem na sbírkový účet 37 89 37 89/0300
  • SMSkou ve tvaru DMS SOSCESKO 30 nebo DMS SOSCESKO 90 na číslo 87 777. Cena je 30 či 90 Kč.

Pro tento koncert připravil Tomáš Netopil čistě mozartovský program, který přinese průřez dvěma nejpopulárnějšími operami salcburského rodáka na italská libreta Lorenza da Ponteho. Komická opera Figarova svatba se po premiéře ve vídeňském Burgtheateru dočkala jen osmi provedení, zatímco v Praze ji provázel mimořádný ohlas. Povzbuzen úspěchem se Mozart pustil do práce na opeře Don Giovanni, ve které se mísí dramatické i komické prvky. Její premiéra se konala v říjnu roku 1787 ve Stavovském divadle.

 

„Mozartova hudba je pro mne nevysychajícím zdrojem života a pozitivní energie. Obzvlášť jeho operní dílo je klenotem, který nás v této nelehké době může příjemně potěšit a přinést aspoň trochu radosti i naděje do naší společnosti,“ uvedl dirigent Tomáš Netopil.

 

Tomáš Netopil je od roku 2013 hudebním ředitelem operního divadla Aalto-Musiktheater v Essenu a rovněž Essenské filharmonie, hudba Wolfganga Amadea Mozarta patří mezi jeho kmenový repertoár. Večer doplní pomalá věta z Mozartova Koncertu pro flétnu a harfu v podání první flétnistky orchestru Andrey Rysové a harfistky Jany Bouškové a brilantní závěrečná věta Mozartovy poslední symfonie „Jupiter“.

 

Pražské jaro děkuje společnosti innogy Česká republika za podporu tohoto koncertu, na straně České filharmonie koncert podpořily Česká spořitelna a Škoda Auto.