Prague Modern Prague Modern Prague Modern
Ilustrace 11
Ilustrace 2
zpět na program

Prague Modern

Harvey / Grisey / Sciarrino / Adámek

Datum konání

Čtvrtek, 31. 5. 2018 od 20.00
Předpokládaný konec koncertu 21.45

Cena

500 Vstupenky vyprodány

Program

  • Jonathan Harvey: Sringara Chaconne
  • Gérard Grisey: Talea
  • Salvatore Sciarrino: Introduzione all'oscuro
  • Ondřej Adámek: Karakuri (česká premiéra)

Interpreti

  • Prague Modern
  • Shigeko Hata - soprán
  • Baldur Brönnimann - dirigent
Ilustrace 10
Ilustrace 3

Mezi českými soubory zaměřenými na interpretaci soudobé hudby má zvláštní postavení soubor Prague Modern. Je to dáno zkušenostmi a neutuchající aktivitou jeho zakladatele a uměleckého vedoucího Davida Danela, který kolem sebe shromáždil nejlepší hudebníky své generace daného žánru. Prague Modern představí pestrý program sestavený ze světových klasiků současné hudby a jednoho českého skladatele.

Jonathan Harvey, britský skladatel a svérázný hudební myslitel, ve skladbě Sringara Chaconne spojil indické inspirace s konceptem variační formy založené na několika akordech. V díle Gérarda Griseye Talea si připomeneme francouzský smysl pro hudební barevnost a v Introduzione all oscuro Itala Salvatore Sciarrina se dotkneme temného tajemna, ze kterého se vynořují názvuky povědomých melodií. Vrcholem večera pak bude provedení vokálně instrumentálního díla Karakuri Ondřeje Adámka, díla plného hravosti a zvukového půvabu, jemuž byla inspirací japonská mechanická hračka.

 

Skladatel Ondřej Adámek o své skladbě Karakuri

Soubor Prague Modern byl založen v roce 2008 na půdě PKF – Prague Philharmonia francouzským dirigentem Michelem Swierczewským, který byl zároveň jeho dirigentem do roku 2011. Roku 2009 se ansámbl osamostatnil a jeho uměleckým vedoucím se stal David Danel. Soubor vystupoval na festivalech jako Musica ve Štrasburku, francouzský Festival Theatre d’Orleans, český Contempuls, Pražské premiéry a spolupracoval s dirigenty a sólisty, jejichž výčet je skutečně obdivuhodný: Christophe Desjardins, Pascal Gallois, Roland Kluttig, Martha Cluver, Stephan Winkler, Jonathan Powell, Jan Talich, Jiří Bárta, Petr Jiříkovský, Irena Troupová.

Sólistkou v Adámkově skladbě bude Shigeko Hata, japonská zpěvačka působící ve Francii, která hostovala v operních domech jako např. Opéra de Lille, Grand Théatre d’Aix-en-Provence, Opéra de Rouen.

Dirigentem koncertu bude Baldur Brönnimann, švýcarský dirigent, který hostoval u orchestrů jako Oslo Philharmonic, Royal Stockholm Philharmonic, Britten Sinfonia, Philharmonia Orchestra, BBC Symphony and Seoul Philharmonic a v současné době je hlavním dirigentem Basel Sinfonietta. Je zaměřen na interpretaci soudobé hudby a premiéroval díla skladatelů jako Harrison Birtwistle, Brett Dean, Unsuk Chin, Thomas Adès, John Adams  a Jonathan Harvey.