Rostislav Fraš CZ-SK Quintet Rostislav Fraš CZ-SK Quintet Rostislav Fraš CZ-SK Quintet
Ilustrace 10
Ilustrace 3
zpět na program

Rostislav Fraš CZ-SK Quintet

Ti nejlepší z české a slovenské jazzové scény

Datum konání

Čtvrtek, 31. 5. 2018 od 19.00
Předpokládaný konec koncertu 20.55

Místo konání

Mercedes Forum Praha

Cena

500 Vstupenky vyprodány

Interpreti

  • Rostislav Fraš - saxofony
  • Juraj Bartoš - trubka
  • Matúš Jakabčic - kytara
  • Josef Fečo - kontrabas
  • Marek Urbánek - bicí nástroje
Ilustrace 2
Ilustrace 12

K oslavám stých narozenin Československé republiky se v programu Pražského jara připojí také pětice vyzrálých českých a slovenských sólistů střední generace. Skupina byla sestavena na objednávku festivalové dramaturgie, přičemž personální složení tohoto kvinteta je přirozeným výsledkem mnohaletých osobních i uměleckých vztahů. Podobná neformální partnerství pojí jednotlivé členy také s mnoha osobnostmi světové jazzové scény.

Saxofonista Rostislav Fraš je oporou Rozhlasového Big Bandu Gustava Broma, CZ-SK Bigbandu Matúše Jakabčice nebo East European Artsemble. V jeho hudebním životopise se vyskytují jména jako Peter Erskine, Maria Schneider, Jiří Mráz, Fred Wesley, Duško Gojkovič nebo Jeff ”Tain” Watts a Antonio Farao. Poslední dva jsou hosty na jeho albu Use The Moment (2017).

Trumpetista Juraj Bartoš okouzlil návštěvníky Smetanovy síně na Swingové tančírně Pražského jara 2006 jako leader orchestru Bratislava Hot Serenaders, a o šest let později představil na festivalovém koncertu v bazilice sv. Jakuba s varhaníkem Jánem Vladimírem Michalkem svou klasickou tvář. Jeho žánrová a stylová flexibilita upoutala pozornost takových ansámblů jako Slovenská filharmonie, Cappella Istropolitana, Komorní sólisté Bratislava, Pražský komorní orchestr nebo Vienna Art Orchestra a na soupisce jeho spoluhráčů se vyskytují mj. Dizzy Gillespie nebo Bill Clinton.

Kytarista, skladatel, aranžér a pedagog Matúš Jakabčic ukončil v roce 1992 studium kompozice na Bratislavské konzervatoři a v roce 1995 absolvoval Berklee College of Music. Je leaderem CZ-SK Big Bandu, ale  také dalších kapel, jako jsou mj. Visegrad Jazz Orchestra, Matúš Jakabčic Tentet, Stop Time, Bee Connection, Madhouse, EU Big Band.

Josef Fečo je díky všestranné kreativní muzikálnosti jedním z nejvytíženějších evropských basistů současnosti. Termíny v jeho koncertním a nahrávacím diáři se do posledního místa zaplňují názvy komorních skupin i velkých orchestrů a jména sólistů. I při neuvěřitelném pracovním vytížení si nejen udržuje, ale ještě zvyšuje obdivuhodnou interpretační úroveň.

Benjamínkem souboru je pětadvacetiletý bubeník Marek Urbánek, jenž je navzdory svému věku vyhledávanou posilou rytmických skupin mnoha tuzemských jazzových souborů i zahraničních sólistů (např. Ondřej Štveráček, Miroslav Hloucal, David Dorůžka, Libor Šmoldas, Petr Kalfus, Karel Růžička Jr., Pavel Wlosok, Radek Zapadlo, Jan Kořínek, Brian Charette, Eric Wyatt, Osian Roberts, Skip Wilkins  ad.)