Salon ZUŠ Salon ZUŠ Salon ZUŠ
Křídlatec Rudolfinský
Basilišaj Zasmušilý
zpět na program

Salon ZUŠ

Vystoupí klavírista Ivo Kahánek s mladými talenty – Jarmilou Balážovou a Adamem Znamirovským.

Dále se představí pianistka a skladatelka Beata Hlavenková a zpěvačka Lenka Nová ve společném programu.

Koncertem provede Pavel Trojan Jr.

Datum konání

Čtvrtek, 24. 5. 2018 od 16.00

Místo konání

Anežský klášter

Cena

100 Vstupenky vyprodány
Mol Durový
Tubachovec Bojovný

Salon ZUŠ – oficiální zahájení stipendijního programu uměleckého mentoringu MenART

„Pražské jaro se dlouhodobě hlásí k výchově mladých hudebníků a svým přístupem se je snaží v jejich uměleckých snahách podporovat. V prvé řadě to je mezinárodní hudební soutěž, kterou více než 70 let pořádá. V rámci programu Rozkvět Pražského jara pak mladé publikum do 26 let může zakoupit zvýhodněné vstupenky. I proto se festival již druhým rokem podílí na ZUŠ Open a nově i programu mentoringu, tedy aktivitách, které vznikají pod patronací Magdaleny Kožené a jejího nadačního fondu. Věříme, že setkání mladých talentů s umělci tohoto formátu, se může stát celoživotním, pro rozvoj osobnosti určujícím zážitkem,“ říká Roman Bělor, ředitel festivalu Pražské jaro.

Nadační fond Magdaleny Kožené, jehož cílem je podpora činnosti základních uměleckých škol a uměleckého vzdělávání, v letošním roce přichází s novým programem. Pod názvem MenART otevírá unikátní roční stipendijní program mentoringu uměleckého vzdělávání, do kterého se mohou zapojit nadaní žáci základních uměleckých škol a jejich učitelé.

Do role mentorů vstupuje devět předních osobností umělecké scény, které reprezentují tři obory zastoupené v programu – klasickou hudbu, autorskou tvorbu a výtvarný obor. Mentory se stanou dirigent Tomáš Netopil, operní pěvkyně Kateřina Kněžíková, klavírista Ivo Kahánek, skladatelka a klavíristka Beata Hlavenková, zpěvačka Lenka Nová, violoncellistka Terezie Kovalová a výtvarní umělci Maxim Velčovský, Petr Nikl a Milan Cais. Ti se budou se studenty a jejich pedagogy během školního roku 2018/2019 pravidelně setkávat.

Nadační fond se tak vedle celostátního happeningu ZUŠ Open, ve kterém upozorňuje na význam uměleckého vzdělávání, soustředí na podporu a rozvoj mladých talentů a inspiraci pedagogů.

Do stipendijního programu MenART se mohou hlásit žáci ZUŠ z celé ČR starší 10 let (pro klasický klavír 7 let) vždy ve spolupráci se svými pedagogy. Celoroční program je pro žáky i pedagogy zdarma, první ročník pojme na 140 účastníků celkem. Přihlášky může podávat vždy žák základní umělecké školy společně se svým pedagogem ke konkrétnímu mentorovi do 30. března 2018.

Přihláška do stipendijního programu zde!

Stipendijní program Nadačního fondu Magdaleny Kožené MenART propojuje uměleckou praxi a vzdělávání, inspiruje k výměně zkušeností a navázání vazeb důležitých pro další tvůrčí činnost v rámci moderních přístupů k uměleckému vzdělávání talentovaných žáků a škol, které usilují o podporu jejich talentů. „Mám velkou radost z projektu mentoringu, který unikátním způsobem propojuje světy ZUŠ a profesionálního umění – světy, které jeden bez druhého nemohou dlouhodobě úspěšně existovat. Během svých studií jsem potkal mnoho lidí, kteří mi zcela nezištně a s úsměvem pomohli na cestě k profesionalismu. Je mi velkou ctí a radostí, že nyní mohu poslat jejich dar dál svým mladým kolegům!“ doplňuje Ivo Kahánek, jeden z nejvýraznějších pianistů mladé generace. „Nezáleží na tom, odkud jste, možná ani na podpoře okolí. Jde o to, ať děláte, co vás baví, a to ať rozvíjíte. Ať se nebojíte využít příležitost k setkání s lidmi, s hudbou, nikdy nevíte, kam vás to může posunout,“ navazuje skladatelka Beata Hlavenková při vzpomínkách na svou cestu z Třince na studia v USA.

V České republice funguje 489 základních uměleckých škol, ve kterých studuje 247 tisíc žáků. Aktuálně nabízejí čtyři základní obory – hudební, taneční, výtvarný a literárně-dramatický.