Symfonický orchestr Českého rozhlasu & Robert Kružík živě ze Studia 1 Symfonický orchestr Českého rozhlasu & Robert Kružík živě ze Studia 1 Symfonický orchestr Českého rozhlasu & Robert Kružík živě ze Studia 1
zpět na program

Symfonický orchestr Českého rozhlasu & Robert Kružík živě ze Studia 1

Robert Kružík je dobře etablovaný dirigent, který si vydobyl skvělé renomé jako stálý hostující dirigent Filharmonie Brno, i jako dirigent působící v Janáčkově opeře a Národním divadle moravskoslezském v Ostravě, kde mistrně zvládá široký repertoár. Na svůj pražský koncertní debut si měl ovšem počkat až do letošního ročníku festivalu. Ten nakonec bude mít nečekanou podobu, když se odehraje ve Studiu 1 Českého rozhlasu na Vinohradech, kde SOČR obvykle zkouší a nahrává. Přímo z něj budete mít možnost sledovat hodinový streamovaný koncert. Nebo poslouchat a to na stanici Český rozhlas Vltava.

Datum konání

Středa, 27. 5. 2020 od 20.00

Program

  • Pavel Haas: Studie pro smyčce
  • Krzysztof Penderecki: Adagio
  • Antonín Dvořák: Nocturno H dur op. 40
  • Leoš Janáček: Suita pro smyčcový orchestr

Interpreti

  • Symfonický orchestr Českého rozhlasu
  • Robert Kružík - dirigent
  • Ondřej Havelka - moderátor

O programu

Zahájí jej Studie pro smyčce Pavla Haase, bratra proslulého prvorepublikového herce, kterou v těžkých podmínkách terezínského koncentračního tábora v roce 1943 premiéroval tehdejší Haasův spoluvězeň, pozdější šéfdirigent rozhlasových symfoniků a České filharmonie Karel Ančerl. Program dále připomene nedávno zesnulého Krzysztofa Pendereckého, když zazní jeho Adagio ze Symfonie č. 3, které sám klasik polské hudby upravil pro smyčcový orchestr. Autorskou úpravou je i lyrické Nokturno, které Antonín Dvořák nejprve složil jako kvartetní větu, aby ji později přepsal pro housle a klavír, klavír na čtyři ruce a smyčcový orchestr. Večer pod Kružíkovým vedením zakončí populární Suita pro smyčce jednoho z nejvýznamnějších českých skladatelů, Leoše Janáčka – Dvořákova přítele a učitele Pavla Haase.