Varhaník u sv. Víta Varhaník u sv. Víta Varhaník u sv. Víta
Grenadilla
Grenadilla_detail_3
zpět na program

Varhaník u sv. Víta

Datum konání

Čtvrtek, 23. 5. 2019 od 20.00

Místo konání

Kino Lucerna

Cena

300 Vstupenky vyprodány

Program

  • Jan Rybář: Varhaník u sv. Víta (němý film režiséra Martina Friče s živou hudbou Jana Rybáře)

Interpreti

  • Ženský sbor Bubureza
  • Jan Rybář - dirigent
Kornetka_detail_2
Hlasivka_detail_1

Mix české něhy a německého expresionismu

Snímek Varhaník u sv. Víta dokazuje, že jsme už ve 20. letech uměli v Československu točit filmy na světové úrovni. A samozřejmě dokládá i talent a um tehdy sedmadvacetiletého režiséra Martina Friče.

Novou hudební složku k tomu němému filmu zkomponoval skladatel Jan Rybář (*1981), pro kterého tento film není první zakázkou tohoto druhu – s muzikou k němému filmu začínal u slavného opusu režiséra Friedricha Wilhelma Murnaua Upír Nosferatu.

Skladatel se nechá vést obrazem a přitom pracuje promyšleně s hudebními motivy, rytmy, instrumentací i vokální složkou. Z filmového proudu občas vybočí do žánrů, které těm kterým obrazům sedí. Pro provedení na Pražském jaru navíc slibují zajímavé muzikantské prostorové rozmístění po Lucerně, aby měl divák pocit, že je přímo v ději.

Rybářova hudba s filmem v tom nejlepším koresponduje. Skladatel ji tvořil s očima na plátně. Vytvořil doprovod umírněný, lyrický i dramatický, ale nikdy přepjatý.

Film Varhaník u sv. Víta je zajímavé vidět i z dalších důvodů. Třeba pro dnes už dokumentaristicky působící obrazy Prahy své doby – především Malé Strany a katedrály svatého Víta, ale třeba i Václavského náměstí a jeho okolí.