Česká filharmonie & Tomáš Netopil Česká filharmonie & Tomáš Netopil Česká filharmonie & Tomáš Netopil
Rafaelka Ambroziánská
Mandolínka Folklórní L
zpět na program

Česká filharmonie & Tomáš Netopil

Zahajovací koncert

Bedřich Smetana

Datum konání

Sobota, 12. 5. 2018 od 20.00
Předpokládaný konec koncertu 21.30

Cena

650 - 3 900 Vstupenky vyprodány

Program

  • Bedřich Smetana: Má vlast

Interpreti

  • Česká filharmonie
  • Tomáš Netopil - dirigent
Bručoun Straussův
Skarabrnkus Iberský

 

Hlavní dramaturgickou linkou festivalu bude připomínka stého výročí založení Republiky. Zazní hudba českých a slovenských autorů, jejichž tvorba nalezla odezvu na světových pódiích, a přispěla tak k vytváření moderního kulturního obrazu Československa a České republiky v zahraničí. V této souvislosti připomeňme Bohuslava Martinů, Josefa Suka, Klementa Slavického, Pavla Bořkovce, Miloslava Kabeláče či Eugena Suchoně, ale i zástupce mladé skladatelské generace, jako je Michal Nejtek, Ondřej Adámek, Lukáš Sommer nebo Marko Ivanović.

Československý akcent se zrcadlí též v programech zahajovacího a závěrečného koncertu. Mou vlast zahraje Česká filharmonieTomášem Netopilem, závěrečný koncert bude patřit Slovenské filharmonii s novým šéfdirigentem Jamesem Juddem. Na programu bude zajímavý dialog dvou klasiků české a slovenské hudby 20. století – Eugena Suchoně a Leoše Janáčka. Žalm zeme podkarpatskej má pro formování slovenské kulturní identity v mnohém podobný význam jako Má vlast pro českou svébytnost. Vznik Janáčkovy Sinfonietty pak spadá přímo do počáteční dekády první republiky.

 

Přímý přenos zahajovacího koncertu na Kampu a do kin v ČR

Open air promítání zahajovacího koncertu Pražského jara v romantickém prostředí parku na pražské Kampě se stalo již tradicí. Od čtvrté hodiny odpolední bude připraven bohatý doprovodný program, na kterém vystoupí řada mladých umělců zapojených do projektu ZUŠ Open – big band z Karlových Varů, flétnový soubor Musici Gaudentes s žáky pražské školy Jaroslava Ježka, saxofonové kvarteto z Ostravy či pěvecký soubor z Kroměříže, který je skrze tamějšího rodáka Tomáše Netopila symbolickým pojítkem se zahajovacím koncertem. Večerem bude provázet známá tvář České televize, moderátor, herec a režisér Honza Adámek. Akce se koná za každého počasí. Sezení v trávě – deky doporučujeme vzít s sebou. Přímo na místě možnost zakoupit chutné občerstvení v piknikovém stylu! Vstup volný.

Promítání se uskuteční za přispění technologického partnera festivalu – společnosti CETIN a.s. a České televize.

Zahajovací koncert bude přímým přenosem vysílán také do osmi kin napříč Českou republikou (Most, Chomutov, Velké Přílepy, Lišov, Náchod, Hodonín, Kroměříž, Vsetín).

Více o programu na Kampě

Sledujte Mou vlast pohledem dirigenta

Česká televize​ bude tradičně vysílat zahajovací koncert živě na ČT art – letos poprvé ale budete moci online sledovat samostatnou kameru zacílenou na pana dirigenta!

Více zde.