Zpět na program

Chicago Symphony Orchestra

„Klidně půjdu i do pekla, pokud mi někdo dá stálý orchestr,“ odvětil údajně první hudební ředitel dnešního Chicagského symfonického orchestru (CSO) Theodore Thomas v roce 1889 svému příteli Charlesovi Normanu Fayovi na otázku, zda by byl ochoten se za určitých podmínek přestěhovat z New Yorku do Chicaga. Tak se začala psát historie hudebního tělesa, jež je dlouhodobě považováno – například podle časopisu Gramophone – za jeden z nejlepších orchestrů světa. Pražskojarní vystoupení CSO je navíc okořeněno příchutí jeho historicky vůbec prvního koncertu v České republice! Pod vedením dirigenta Jaapa van Zwedena uvede na Pražském jaru 2025 jedno z nejpůsobivějších děl českého rodáka Gustava Mahlera (1860–1911) – autobiografickou Symfonii č. 6, ve které skladatel mimo jiné vykreslil svůj bouřlivý vztah s Almou Mahler. „Mahlerův život byl plný rozporů – jeho rodinný život byl jako na houpačce, zažíval rozporuplné pocity z lidské existence. To vše je přítomno též v této hudbě,“ řekl v souvislosti s Šestou symfonií Jaap van Zweden.

 

Koncert se koná pod záštitou Velvyslanectví USA v České republice.

 

Program

  • Gustav Mahler: Symfonie č. 6 a moll „Tragická“

Interpreti

  • Chicago Symphony Orchestra
  • Jaap van Zweden - dirigent
20 5 2025
Úterý 20.00

Těleso založené absolventem Harvardovy univerzity a pozdějším generálním manažerem Bell Telephone Company Charlesem Normanem Fayem má za sebou bohatou a slavnou historii. První koncert CSO se uskutečnil v roce 1891 a v průběhu jeho téměř stopětačtyřicetileté existence jej vedly největší osobnosti hudebního světa včetně sira George Soltiho, Daniela Barenboima nebo současného emeritního hudebního ředitele Riccarda Mutiho. V letech 1950–1953 zastával post hudebního ředitele CSO český dirigent Rafael Kubelík, který právě v Chicagu absolvoval v roce 1949 svůj americký debut a o dva roky později řídil historicky první koncert CSO přenášený televizí. Dnes patří k pravidelným hostům tělesa například i český dirigent Jakub Hrůša.

Nizozemský rodák Jaap van Zweden řídil snad všechny nejlepší světové orchestry včetně Berlínských a Vídeňských filharmoniků, Concertgebouw Amsterdam nebo Londýnského symfonického orchestru. Vuplynulé sezoně završil šestileté působení jako hudební ředitel Newyorské filharmonie – tedy na jedné znejprestižnějších pozic, jakou může dirigent zastávat. SCSO spolupracuje pravidelně. Když vroce 2022 provedli Mahlerovu Symfonii č. 6, napsal časopis Chicago Classical Review, že šlo o „strhující provedení impozantního díla, vrchol sezony a jeden z nejsilnějších a nejpřesvědčivějších mahlerovských koncertů posledních let“. Neváhal též dodat, „že pod van Zwedenovým inspirativním vedením podali hudebníci všech sekcí Chicagského symfonického orchestru jeden ze svých nejlepších výkonů sezony“. Tato slova jsou jistě příslibem, že pražskojarní koncert CSO s Jaapem van Zwedenem bude zcela mimořádnou hudební událostí.