Zpět na program

Kalabis Quintet

Program

  • Jacques Ibert: Tři krátké kusy pro dechové kvinteto
  • Pēteris Vasks: Hudba pro zemřelého přítele
  • György Ligeti: Šest bagatel
  • Jaroslav Ježek: Dechový kvintet
  • Samuel Barber: Letní hudba pro dechové kvinteto op. 31
  • Malcolm Arnold: Tři námořnické popěvky

Interpreti

  • Kalabis Quintet

Partner koncertu

Cena

300 - 500
24 5 2021
Pondělí 20.00

Místo konání

Sledovat

Dechové kvinteto Kalabis Quintet bylo založeno roku 2012 studentkami hudební fakulty Akademie múzických umění v Praze. O dva roky později získalo první cenu a titul laureáta na soutěži Karla Ditterse z Dittersdorfu ve Vidnavě. Roku 2015 se Kalabis Quintet umístil na třetí příčce v prestižní mezinárodní soutěži dechových kvintetů v Marseille, kde si zároveň odnesl titul laureáta soutěže.

Kalabis Quintet byl v letech 2016–2019 zapsán na Listině mladých umělců, kterou spravuje Český hudební fond. Díky tomuto angažmá vystoupilo těleso během tří koncertních sezón na více než stovce pódií v nejrůznějších místech České republiky. V červenci roku 2019 získal soubor třetí cenu na Mezinárodní soutěži dechových kvintetů v Bukurešti (Bucharest International Music Competition).

Všechny možné emoce

V programu jejich pražskojarního koncertu jsou zařazena díla 20. století široké škály emocí. Koncert otevřou Tři krátké kusy Jacquese Iberta, které překypují hravostí. Hudba pro zemřelého přítele Pēterise Vaskse už podle názvu vypovídá o ponuré atmosféře, kterou obohatí plocha postavená na zpěvu členek souboru. Šest bagatel patří k mistrovským opusům maďarského skladatele Györgyho Ligetiho. „V těchto šesti krátkých větách nalezneme snad všechny možné emoce. Snoubí se zde netrpělivost s melancholií, smutkem i sarkasmem,“ uvádí flétnistka Zuzana Bandúrová. Dechový kvintet ukáže Jaroslava Ježka, jenž se proslavil především coby autor oblíbených písniček z Osvobozeného divadla, jako pětadvacetiletého skladatele ovlivněného Igorem Stravinským i francouzským neoklasicismem. „V Barberově Letní hudbě si nejde nepovšimnout vynikající zvukomalebné instrumentační práce, kterou umocňuje lehce nahořklý a sentimentální tón celé skladby,“ dodává Bandúrová. S čistým optimismem zakončí celý program Tři námořnické popěvky Malcolma Arnolda, které jsou zkomponovány na motivy námořnických popěvků.