Zpět na program

Karol Mossakowski - vítěz Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro 2013 v oboru varhany

Program

  • Max Reger: Introdukce a passacaglia d moll
  • Louis Vierne: Pièces de fantaisie
  • César Franck: Trois chorals pour orgue: č. 1 E dur FWV 38, č. 2 h moll FWV 39, č. 3 a moll FWV 40
  • Felix Mendelssohn-Bartholdy: 6 preludií a fug pro klavír op. 35
  • Giovanni Battista Muti: Corrente

Interpreti

  • Karol Mossakowski
16 5 2014
Pátek 20.00

Místo konání

Kostel sv. Ignáce

Karol Mossakowski

je vítězem loňské Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro v oboru varhany. Od roku 2011 studuje na Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse v Paříži, v roce 2013 si přidal k varhannímu studiu ještě obory kompozice a improvizace. Vedle soutěže Pražského jara zvítězil v roce 2010 v Mezinárodní soutěži Felikse Nowowiejskeho v Poznani. Je stipendistou francouzské vlády a Brieux-Ustaritz Foundation.

Karol Mossakowski o programu

Program, který jsem si pro koncert na Pražském jaru vybral, je sestaven z mistrovských děl romantismu a pozdního romantismu, abych maximálně využil nádherných romantických varhan, které nabízí kostel sv. Ignáce.

Každá skladba má své vlastní klima, svou osobnost, která vyrůstá z osobitých kulturních kořenů. Skutečně, tyto kompozice byly napsány podle francouzské a německé romantické tradice, dvou ve své době kompletně odlišných varhanních škol. Navzdory jejich hlubokým rozdílům byli oba – César Franck i Ferenc Liszt, kteří v tomto pořadí ztělesňují tyto dvě školy, prvními, kteří psali pro varhany v podstatě symfonickou hudbu. Oba velmi silně ovlivnili a inspirovali další generaci skvělých skladatelů, jako právě Louise Vierneho a Maxe Regera. V každém případě podávají jejich skladby plné barev, kontrastů a intenzity na jedné straně velmi intimní osobní zpověď, zároveň mají sklon představit celou škálu lidských pocitů.

Romantická hudba je mi opravdu velmi blízká: pominu-li fakt, že jsem ji hrál již od svého útlého dětství, skutečně velmi silně jsem se s ní sblížil. Jsem duší velký romantik!

Tento koncert je odměnou za mé vítězství v Soutěži Pražského jara v roce 2013, je tedy vlastně jakýmsi zhmotněním mého úspěchu! Proto jsem skutečně velmi rád, že mohu vystoupit v rámci festivalu Pražské jaro. Navíc tento festival je opravdu velmi významný, obrovský svým rozsahem a dosahem, počtem koncertů a vystupujících umělců. Opravdu velice se těším, že se stanu součástí toho všeho, té neopakovatelné atmosféry, byť je to jen na chviličku, na jeden jediný koncert.

Těším se na vás!
Karol Mossakowski

____________________

Vstupenka na Pražské jaro zároveň jako slevový kupón!

Vstupenka na Pražské jaro platí zároveň jako slevový kupón na výstavu "Vivat Musica!" Národní galerie v Praze a do expozice "Secese. Vitální umění 1900" Uměleckoprůmyslového musea v Praze. Více informací v odkazu "Vivat Musica!" a "Secese. Vitální umění 1900" v sekci "Novinky".