Mahler Chamber Orche...
27/05/21 20:00 Rudolfinum – Dvořákova síň
Zpět na program

Mahler Chamber Orchestra

Program

  • Wolfgang Amadeus Mozart: Koncert pro klavír a orchestr č. 23 A dur KV 488
  • Wolfgang Amadeus Mozart: Symfonie č. 38 D dur KV 504 "Pražská"
  • Wolfgang Amadeus Mozart: Ch’io mi scordi di te? koncertní árie s obligátním klavírem KV 505
  • Wolfgang Amadeus Mozart: Koncert pro klavír a orchestr č. 24 c moll KV 491

Interpreti

  • Mahler Chamber Orchestra
  • Leif Ove Andsnes - klavír
  • Christiane Karg - soprán

Cena

500 - 1200

Datum konání

27 / 05 / 2021
Čtvrtek 20.00

Mozart Momentum 1785/1786

Fenomenální norský klavírista Leif Ove Andsnes je uměleckým partnerem Mahler Chamber Orchestra od roku 2012, kdy spolu zahájili čtyřletý projekt nazvaný Beethoven Journey, v rámci něhož odehráli na 70 živých koncertů po celém světě a následně pro label Sony Classical natočili mimořádně úspěšný komplet Beethovenových klavírních koncertů. Pražské jaro sehrálo v této spolupráci mimořádně důležitou úlohu, když několik nahrávek vzniklo právě na festivalových koncertech v Dvořákově síni Rudolfina. V roce 2019 na tuto spolupráci navázali dalším čtyřletým projektem s titulem Mozart Momentum 1785/1786 zaměřeným na dílo staršího z vídeňských klasiků, Wolfganga Amadea Mozarta. Uvedené letopočty 1785 a 1786 nejsou vybrány náhodně. Jedná se o roky, v nichž vznikla řada Mozartových nejvýznamnějších děl včetně několika zcela jedinečných a v mnoha ohledech originálních klavírních koncertů.

Leif Ove Andnens

Mozart, sám výborný pianista, v nich naboural samotné základy tohoto oblíbeného žánru. V jeho klavírních koncertech se orchestr přesouvá z pozice pouhého doprovodu a stává se sólovému nástroji rovnocenným parterem, s nímž je třeba vést dialog, což byl ve své době zcela novátorský počin, který navždy změnil podobu klavírního koncertu jako takového.

LUCERNE FESTIVAL am Piano: Klavier-Konzert 2: Leif Ove Andsnes dirigiert vom Klavier aus das Mahler Chamber Orchestra in Beethovens Klavier-Konzerten 1 und 5.
Luzern, den 26.11.2014
Copyright: LUCERNE FESTIVAL/ Priska Ketterer

Slovo k programu

Koncert pro klavír a orchestr č. 23 A dur KV 488 je nepochybně jedním z nejznámějších Mozartových děl vůbec. Byl zkomponován na počátku roku 1786, kdy byl Mozart – v té době pracující mimo jiné na opeře Figarova svatba – žádán především jako autor vokální hudby. I přesto se však často a rád prezentoval také jako skladatel-klavírista, snažící se náročné vídeňské publikum neustále překvapovat něčím novým. V klavírním koncertu A dur nahradil jasný zvuk hobojů temnějšími klarinety, které spolu s příčnými flétnami úžasně vyniknou zejména v intimním dialogu s klavírem v pomalém Andante druhé věty, které skladatel zasadil do nezvyklé tóniny fis moll.

Netradiční je i tónina Koncertu pro klavír a orchestr č. 24 c moll KV 491, který Mozart zkomponoval jen tři týdny po dokončení koncertu A dur. Mollovou tóninu totiž nacházíme pouze u dvou ze všech jeho klavírních koncertů. Zatímco o rok dříve zkomponovaný koncert d moll je dílem vpravdě dramatickým, zde si skladatel počíná lehčeji, osobněji, téměř až komorně. A to zejména v malebném Larghettu, v němž je důležitá role opět svěřena dřevěným dechovým nástrojům, které místy svou lehkostí evokují melodie autorových dechových serenád.

Kromě této dvojice klavírních koncertů program večera přinese také Symfonii č. 38 D dur „Pražskou“ KV 504 a koncertní árii s obligátním klavírem Ch’io mi scordi di te? KV 505, v níž se sólového partu zhostí Christiane Karg. Za zmínku stojí, že Mozart sám dílo provedl s českou sopranistkou Josefínou Duškovou.

Leif Ove Andsnes

Leif Ove Andsnes je absolventem konzervatoře v Bergenu, kde studoval pod vedením známého českého hudebního pedagoga Jiřího Hlinky. Na Pražském jaru debutoval v roce 1993 recitálem ve Smetanově síni Obecního domu, jehož záznam festival streamoval v rámci alternativní dramaturgie 75. ročníku v roce 2020. Kromě spolupráce s Mahler Chamber Orchestra Andsnese v sezóně 2020/2021 čekají recitály v Asii a Spojených státech, jejichž vrcholem bude vystoupení v newyorské Carnegie Hall, kde představí program sestavený z děl Schumanna, Janáčka a Bartóka. Kromě toho si pod taktovkou rakouského dirigenta Franze Welsera-Mösta spolu s Cleveland Orchestra zahraje svůj oblíbený Klavírní koncert a moll Edvarda Griega nebo ve Washingtonu po boku National Symphony a Gianandrea Nosedy uzavře koncertní sezónu Brahmsovým prvním klavírním koncertem.

Portrait Leif Ove Andsnes, Berlin
Mahler Chamber Orchestra © Molina Visuals

Mahler Chamber Orchestra

Mahler Chamber Orchestra byl založen v roce 1997 s vizí vytvoření moderního, svobodného, mezinárodního ansámblu přinášejícího nové pohledy na klasickou hudbu. Se svými 45 členy z 20 různých zemí pravidelně koncertuje po celém světě. Jeho repertoár sahá od autorů vídeňského klasicismu a raného romantismu až po díla tvůrců současných, která orchestr uvádí ve světových premiérách. Mezi jeho umělecké partnery patří kromě Leifa Oveho Andsnese také japonská pianistka Mitsuko Uchida či finský houslista Pekka Kuusisto.