Zpět na program

Salon ZUŠ

Koncert mladých talentů. Salon ZUŠ je vyvrcholením letošního ročníku Stipendijní Akademie MenART, která podporuje talenty. „Inspirativní setkání jsou v životě zásadní“ tak zní motto projektu, na jehož cestě se v oboru klasické hudby v roli mentorů angažují Kateřina Kněžíková, Ivo Kahánek, Jan Fišer a Jan Ostrý.

Partner koncertu

Cena

300
25 5 2021
Úterý 20.00

Místo konání

Sledovat

Koncert uvedou mentoři spolu se stipendisty společnou intepretací částí z cyklu Pět malých duetů Cesara Kjuje. Těžištěm koncertní dramaturgie budou úpravy lidových písní a vokální skladby na slova české a moravské lidové poezie autory 19. a 20. století v podání mladých pěvců,  klavírní skladby českých a  světových klasiků akcentující virtuositu nejmladší klavírní generace. Houslisté představí sólové skladby A. Dvořáka, B. Martinů a H. Wienawskiho i komorní duo J. Micky.  Mladé flétnistky kromě sólových skladeb přednesou společně se svým mentorem výběr částí z Missa brevis Zdeňka Lukáše v úpravě pro flétnový soubor.

Dokumentární film Talent

V souvislosti s koncertem Salon ZUŠ si Vaší pozornosti dovolujeme doporučit dokumentární film “Talent” režiséra Martina Suchánka. 

Jak náročné je být obdařen talentem? Jak důležité je dobře s ním naložit? Jaké jsou cesty k úspěchu? A co je to vlastně úspěch? Vyprodané sály, nebo vnitřní radost, že se mohu o svůj dar podělit s ostatními? Ve spolupráci s festivalem Pražské jaro a Nadačním fondem Magdaleny Kožené vznikl dokument o dětech, jejichž talent je nesporný. Na jejich každodenních radostech i strastech – a několikaměsíční přípravě na zatím nejvýznamnější koncert – byl postaven příběh, jenž ukazuje nejen to krásné, ale také všechny okolnosti, problémy a pochyby, které mladé umělce na jejich cestě provázejí. Nora Lubbadová, Adéla Řehořová, Honza Čmejla, Richard Kollert a Eda Kollert jsou děti obdařené výjimečným hudebním talentem a mají pravděpodobně našlápnuto k velké kariéře. Za sebou již mají úspěchy v mezinárodních soutěžích i koncerty na velkých pódiích. Přesto všechno se ale nejedná o přehlídku zázračných dětí. Dokumentární film Talent vypovídá o třech klucích a jedné holce. Dokáží se vyrovnat s úspěchem a slávou? Nebo by radši hráli za domem fotbal? Jsou to ještě děti, nebo spíše profesionální umělci?

Sledujte na iVysílání České televize.