Mezi klasikou a jazzem s Quatuor Ébène
Název Quatuor Ébène odkazuje k ebenovému dřevu – odolnému, houževnatému, exotickému, jenž je součástí mnoha hudebních nástrojů uplatňujících se v různých žánrech. Vystihuje tak podstatu jednoho z nejlepších smyčcových kvartet na světě, které se 25. května poprvé představí na Pražském jaru.
Oslnivá mezinárodní kariéra Quatuor Ébène se datuje od roku 2004, kdy soubor zvítězil v prestižní soutěži ARD v Mnichově a počet jeho vystoupení se náhle vyšplhal až ke sto třiceti koncertům ročně. „Vůně jako by přecházely ve zvuky, ozvěny rezonovaly z hlubin vesmíru,“ napsal o nich v roce 2023 prestižní deník Süddeutsche Zeitung.
K výsadám Quatuor Ébène patří mimo jiné i naprosto přirozený pohyb mezi žánry, o čemž se bude moci pražskojarní publikum přesvědčit ve skladbě Raphaëla Merlina s názvem Tetrhappy oscilující mezi klasikou a jazzem. Ta zazní v Rudolfinu v české premiéře jen krátce po světové premiéře v Paříži. Uslyšíte také romantický třetí smyčcový kvartet Petra Iljiče Čajkovského, který skladatel věnoval českému houslistovi Ferdinandu Laubovi. Jednoznačným lákadlem však bude první smyčcový kvartet Ludwiga van Beethovena, který Quatuor Ébène nahrál v rámci unikátního projektu Beethoven Around the World, jenž soubor v roce 2020 zavedl do šesti světadílů: Austrálie, Asie, Severní a Jižní Ameriky, Afriky a Evropy. „Tohle turné nás proměnilo v lidské bytosti,“ říká druhý houslista Quatuor Ébène Gabriel Le Magadure. „Naše životy se začaly počítat na ty před a po Beethovenovi.“

Bývalý baskytarista rockové kapely Pierre Colombet (1. housle), Gabriel Le Magadure (2. housle), Marie Chilemme (viola) a klidná síla souboru, japonský violoncellista Yuya Okamoto rozezní v Praze své unikátní nástroje z dílny Antonia Stradivariho, Giuseppa Guarneriho a milánského mistra Giovanniho Grancina. Další důvod, proč si tento koncert rozhodně nenechat ujít!
Zveme k poslechu rozhovoru s Quatuor Ébène s řadou hudebních ukázek na radiu Classic Praha 🎧 https://bit.ly/3XcFZtG