Na vlnách Českého rozhlasu

Program Českého rozhlasubude i letos významně obohacen díky rozsáhlé spolupráci s Pražským jarem. Pro posluchače je připravena celá řada přímých přenosů, která začíná zahajovacím koncertem 12. května. Pokračuje přímými přenosy finálových koncertů Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro.

Tradiční místo má přenos koncertu Rozhlasových symfoniků, letos 15. května s Johnem Nelsonem a s hudbou jubilanta Hectora Berlioze.

„Máme velkou radost, že můžeme posluchačům živě nabídnout také špičkový italský orchestr Národní akademie sv. Cecílie s Antoniem Pappanem (17. května) a neméně slavný soubor Les Arts Florissants s Williamem Christiem (27. května),“uvádí Jaroslava Haladová, šéfredaktorka ČRo Vltava. Sérii přímých přenosů uzavře očekávaný český debut dirigentky Alondry de la Parra s Rozhlasovými symfoniky (2. června).„Většinu těchto koncertů zároveň nabízíme do mezinárodní sítě Eurorádia jako přímý přenos nebo jako záznam. Letošní novinkou je to, že den po odvysílání na stanici ČRo 3 Vltava odvysílá koncerty také stanice D-dur, která vedle toho nabízí i speciální festivalové hudební bloky.“

„Pro posluchače připravujeme neméněreprezentativní výběr koncertů, které zaznamenáváme a nabídneme v nejbližším možném čase během května a června,“uvádí Jindřich Bálekz redakce klasické hudby. Ze zahraničních hostů to je Orpheus Chamber Orchestra s Janem Lisieckim (21. května) a také proslulý Ensemble intercontemporain (27. května) s evropskou premiérou skladby Miroslava Srnky. Český rozhlas zaznamenává i koncert Kateřiny Englichové
(20. května) v Národním technickém muzeu a také všechny koncerty s premiérami soudobých českých skladatelů: Šimona Vosečka (PKF – Prague Philharmonia 19. května), Jakuba Rataje (Bennewitzovo kvarteto 24. května), Jany Vöröšové (Bohemia Saxophone Quartet 26. května).

„Záznamem podpoříme i nejmladší interprety na letošním festivalu, klavíristu Pavla Zemena (26. května), houslisty Ludmilu Pavlovou (25. května) a Milana Al-Ashhaba (29. května),zdůrazňuje Haladová.

Velmi intenzivní bude opět zapojení v publicistických pořadech, nejvíce v ranní Mozaice, která nabídne jak rozhovory s hosty festivalu, tak pravidelné recenze. Zvláštní pozornost bude věnována soutěži a vedle přenosů Český rozhlas nabídne i video stream už z 2. kola soutěžeod soboty 11. května.

„Na webových stránkách Vltavy bude mít festival svou záložku a nově také webové festivalové rádio, ve kterém bude možné slyšet vybrané záznamy koncertů z minulých ročníků festivalu,“uzavírá Haladová.