Nové skladby na objednávku Soutěže Pražské jaro napsali Miroslav Srnka a Kryštof Marek

Je již tradicí, že soutěž Pražské jaro objednává pro každý ročník soutěže dvě nové skladby u českých autorů. Ani letošní rok není výjimkou. Pro obor lesní roh napsal skladbu Tři pražské obrazy Kryštof Marek. „Jedná se o kompozici, kde jsem se ve třech hudebních částech inspiroval atmosférou města Prahy. Má snaha byla, aby hudební věty byly kontrastní a aby tak kompozice vyzněla i v sólovém provedení bez doprovodu,“ uvádí. V oboru housle se tohoto úkolu zhostil Miroslav Srnka, který napsal skladbu Apprivoise-moi. „Je to z knihy Malý princ od Antoina de Saint Exupéryho z kapitoly 21, kde malý princ potká lišku a liška má hlubokou lidskou potřebu blízkosti. A tato skladba je právě také o blízkosti, blízkosti hudebníka a jeho nástroje,“ popisuje.

Tyto skladby dostali přijatí soutěžící v průběhu února, tedy pouhé tři měsíce před začátkem soutěže. Skladby zazní v premiéře během druhých kol, která se odehrají 10. května v oboru lesní roh a 11. května v oboru housle. Za nejlepší interpretaci těchto skladeb bude v každém oboru udělena cena Nadace Český hudební fond.

Přijďte si poslechnout světovou premiéru těchto výjimečných skladeb! Těšíme se na vás v Národním domě na Vinohradech a na HAMU.