Nový dramaturg Pražského jara

Josef Třeštík působí od roku 2015 jako dramaturg Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Tuto pozici bude zastávat souběžně s působností na Pražském jaru. Od roku 2018 má ve funkci hlavního hudebního dramaturga Českého rozhlasu na starosti také dramaturgii hudební prvovýroby, tedy studiového natáčení a výběr koncertů natáčených Českým rozhlasem. V minulém roce se podílel na organizaci a byl členem poroty druhého ročníku skladatelské soutěže pořádané Českou filharmonií. Od roku 2015 je dramaturgem festivalu soudobé hudby Contempuls.

S hudbou začínal, když jej na klavír soukromě učila Eliška Kleinová, sestra skladatele Gideona Kleina. Absolvoval třídu s hudebním zaměřením Gymnázia Jana Nerudy. Vystudoval skladbu na pražské HAMU a Royal College of Music v Londýně. Byl soukromým žákem Louise Andriessena v Amsterdamu.

Coby dramaturg Symfonického orchestru Českého rozhlasu se stále aktivně podílí na nové profilaci tělesa, výběru hostujících sólistů a zadávání tvůrčích objednávek současným hudebním skladatelům. Stál u příchodu Alexandra Liebreicha, jenž je od sezony 2018/19 šéfdirigentem orchestru.

Členy umělecké rady Pražského jara jsou tyto osobnosti (v abecedním pořadí): dirigenti Tomáš Hanus a Jakub Hrůša, skladatel a dirigent Marko Ivanović, klavírista Ivo Kahánek, violoncellista Michal Kaňka, basbarytonista Adam Plachetka, odbornice na poučenou interpretaci staré hudby flétnistka Jana Semerádová a skladatel Miroslav Srnka. Zahraničním členem je houslista Clemens Hellsberg, emeritní ředitel Vídeňských filharmoniků.

Foto © Vojtěch Havlík