Ohlédnutí za jedinečnou Mou vlastí

V předvečer závěrečného koncertu 76. ročníku Pražského jara se festival ohlédne za letošním zahajovacím koncertem, a to prostřednictvím krátkého dokumentárního filmu režisérky Kateřiny Hager, který nabízí unikátní pohled do zákulisí příprav této mimořádné události, kdy Smetanova Má vlast zazněla v podání Collegia 1704 pod vedením Václava Lukse. „Bylo nesmírně zajímavé sledovat Václava Lukse už od prvních zkoušek,“ uvádí režisérka Hager. „Jeho detailní práci a schopnost, s jakou propojil opravdu mezinárodní sestavu orchestru. Silné momenty také přinesla skutečnost, že se zahajovací koncert festivalu uskutečnil po dlouhotrvajícím zákazu kulturních akcí s obecenstvem v sále,“ zdůrazňuje Hager. Patnáctiminutový film bude v premiéře uveden 2. června ve 20 hodin na webu Pražského jara.

To, že provedení Mé Vlasti na zahajovacím koncertě festivalu Pražské jaro představovalo pro Collegium 1704 obrovskou výzvu jistě netřeba zdůrazňovat,“ ohlíží se Václav Luks. „I přes veškeré obtíže, které souvisely s nejistou situací v době nejrůznějších protiepidemických opatření, vnímám možnost zabývat se geniální Smetanovou hudbou a vystoupit před živým publikum jako dar spojený s odpovědností, jež vyplývá z významu takového úkolu. Očekával jsem, že pro běžného posluchače uvyklého zvuku Mé vlasti v interpretaci moderním symfonickým orchestrem může být zvuk historických nástrojů doby Bedřicha Smetany překvapivý nebo dokonce obtížně přijatelný. Proto jsem měl velkou radost z obrovského množství pozitivních ohlasů, a to nejen domácích, ale také z nadšeného přijetí našeho provedení v zahraničí. Pro nás hudebníky byl však projekt Mé vlasti nejen velkým uměleckým úkolem, ale také současně nadějeplným okamžikem a symbolickou tečkou po dlouhé době bez možnosti setkávání a společného tvoření,“ uzavírá Luks.

Festival Pražské jaro rovněž pořídil zvukový záznam z koncertů 12. a 13. května, který nyní zpracovává a připravuje k vydání na fyzických nosičích i v digitální distribuci.