Přátelé Pražského jara na Mé vlasti v Cardiffu

Ještě před tím, než uslyšíme Smetanovu Mou vlast v podání Orchestru Velšské národní opery na Zahajovacím koncertě 78. ročníku Pražského jara 12. května v Obecním domě, představil ansámbl se svým šéfdirigentem Tomášem Hanusem toto dílo domácímu publiku v Cardiffu.

„Hanus tuto hudbu zjevně vášnivě miluje. Občas se zdálo, že téměř opustil klasické dirigování a místo toho se radostně pohupoval, téměř tančil, usmíval se až zářil, aby vyjádřil své potěšení z hudby. Byl to skvělý koncert,“ napsal kritik Peter Collins na britském zpravodajském webu nation.cymru po uvedení, které se odehrálo letos na konci ledna v hlavním městě Walesu. Tamější diváci tak měli možnost slyšet kompletní Mou vlast po dvaceti letech. A načasování nebylo samozřejmě náhodné. U zahraničních orchestrů není neobvyklé, že před pražskojarním provedením nazkouší a zahrají Smetanovo dílo ve své domovině.

Právě tuto možnost si nenechali ujít Přátelé Pražského jara a jejich hosté, kteří do Cardiffu vyrazili, a kromě koncertu měli možnost zažít zkoušky orchestru, osobně pohovořit s dirigentem Tomášem Hanusem a ředitelem orchestru Peterem Harrapem, prohlédnout si prostory Wales Millenium Center, kde operní soubor sídlí a setkat se s manželi Wienerovými, českými rodáky žijícími ve Velké Británii.

„Je úžasné zažít, jak vzniká zahajovací koncert pro Pražské jaro! Zažít, tedy vidět, slyšet, být přímým účastníkem a moci se aktivně zajímat a dostávat obohacující odpovědi od nejpovolanějších. Včetně našich velšských hostitelů, kolegů hudebních profíků a srdcařů, s nimiž jsme objevili shodu v DNA,“ mluví s nadšením advokát Tomáš Kubík o svých zážitcích na ostrovech.

Ze spojení empatického, milého, skromného a nadaného profesionála Tomáše Hanuse s výborně připraveným orchestrem vznikl mimořádný zážitek. Tomáš Hanus přistoupil k Mé vlasti otevřeně, s nezaujatým pohledem a s velkou láskou a respektem,“ napsala hudební publicistka Alena Sojková.

 

Možnost vidět a slyšet orchestr z jiné země, jak se pod vedením českého dirigenta Tomáše Hanuse svědomitě připravuje na provedení Mé vlasti, byl nezapomenutelným zážitkem, který podtrhla i atmosféra koncertní síně St. Davis Hall,přidává se její kolegyně Šárka Mrázová.

Kromě plánované cesty do Londýna za účelem účasti v druhém kolu prezidentské volby přinesla přítomnost skupiny Přátel Pražského jara a jejich hostů v Cardiffu malé překvapení.

Novinář Tomáš Poláček přijmul lékaře Pavla Wienera k rozhovoru o jeho otci, vojákovi československé exilové armády. Podcast si můžete poslechnout zde.

Poutavou reportáž novinářky Aleny Sojkové si můžete přečíst v Časopisu Harmonie zde.

Informace o Zahajovacím koncertě Pražského jara 2023 naleznete zde. Reportáž České televize z Cardiffu je ke zhlédnutí zde.