V neděli recitál Garricka Ohlssona

V neděli 16. května je na programu Pražského jara klavírní recitál amerického klavíristy Garricka Ohlssona. Koncert bude v přímém přenosu streamován prostřednictvím webových stránek festival.cz.

 

„Jednou z největších výsad dlouhé a úspěšné kariéry je možnost znovu navštívit mnoho ‚starých přátel‘ repertoáru,“ říká Garrick Ohlsson, jedna ze stálic Pražského jara. „V této sezóně jsem se rozhodl vrátit k Prokofjevově Sonátě op. 84, kterou jsem se naučil, když mi bylo patnáct let, a Skrjabinově Páté sonátě, kterou jsem hrál poprvé ve čtyřiatřiceti letech. Obě patří mezi má oblíbená díla. Prokofjev pro své melodické kvality a velkou dramatičnost, Skrjabin kvůli své extatičnosti,“ svěřuje se americký klavírista.

 

Ohlssonův pražkojarní program bude tentokrát vystavěn na klavírních sonátách 20. století. „Janáčkova Sonáta I. X. 1905 je úžasná, ale doposud jsem ji nikdy nehrál. Podobně Szymanowského Třetí sonáta vstoupila do mého života teprve nedávno. Je to fascinující skladatel – vychází ze světa Chopina a Skrjabina, ale nalézáme v něm i další vlivy. Všechna tato díla jsou mimořádně obtížná, ale totéž se dá říct o Bachovi, Beethovenovi a Brahmsovi. Samozřejmě že zahájit večer Szymanowským je pro posluchače i klavíristu náročné, ale své pražské přátele dobře znám a věřím jim!“ dodává Ohlsson.