Violoncellista Alban Gerhardt zastoupí Alisu Weilerstein

Pražské jaro s politováním oznamuje, že americká violoncellista Alisa Weilerstein nebude moci vystoupit na letošním festivalu Pražské jaro. Na koncertu 30. května ve Dvořákově síni Rudolfina ji zastoupí německý violoncellista Alban Gerhardt. Program zůstává zachován, zazní všech šest suit pro sólové violoncello Johanna Sebastiana Bacha.

Tyto skladby patří k pilířům Gerhardtova repertoáru. Když je v roce 2019 Gerhardt natočil pro britský label Hyperion, prestižní časopis Gramophone napsal: „Gerhardt zní příjemně uvolněně, ať už se svižnou grácií hraje sarabandu nebo s radostnou jistotou tančí v menuetu či gavotě. A jeho zvuk je úžasný – stříbrný tenorový rejstřík kraluje jeho bohatému zvuku, aniž by zněl neuměřeně.“  Sám Gerhardt tuto nahrávku označil za svůj osobní výstup na Mount Everest. „Každý cellista sní o tom, že interpretací Bachových suit, které jsou považovány za ‚Bibli‘ violoncellového repertoáru, řekne něco smysluplného a jejich nahrávkou předá své poznání světu,“ uvedl.

„Zahrát všech šest suit na jediném koncertu vyžaduje velkou koncentraci a výdrž, a je jen málo cellistů, kteří si na takový úkol troufnou,“ vysvětluje Josef Třeštík, dramaturg Pražského jara. „Vždyť po dobu téměř tří hodin bude na pódiu jen on sám a violoncello, jímž je mimochodem překrásný nástroj z dílny benátského mistra Mattea Goffrillera z roku 1710,“ uzavírá Třeštík.